Mantolamada Bilinmesi Gerekenler

02 Şub / Mantolamada Bilinmesi Gerekenler

Yorum:
Yorum: 0
Etiketler: There is no tags

Mantolamada Bilinmesi Gerekenler

Mantolama’da öncelikle firmalar güven vermelidir.

Fiyat teklifi alınırken ilk öncelikle neler beklenildiğidir. Eğer fiyat alınıyorsa tüm firmalara belirli bir teknik şartname verilmelidir. Mutlak suretle ve öncelikle aşağıdaki ihtiyaçlar belirlenmeli ve dikkat edilmelidir.

* Şahıslar değil Şirket olan firmalar tercih edilmelidir. Aksi halde işiniz yarım kalabilir, teslim edilmeyebilir. Ayrıca, Firmaların Kuruluş tarihi incelenmeli, yeni ve deneyimsiz firmalardan kaçınılmalıdır.
* Çalışacak personelin SGK kayıtlarının kontrolü yapılmalıdır.
* Paket sistem ürünler tercih edilmelidir. Çok ucuz malzemeler ve çok ucuz fiyatlar daha sonra geri dönüşü olmayan sorunlara neden olmaktadır. Boyalar dökülebilir, sıvalar ve levhalar şişme yapıp lodoslu havalarda uçabilir.
* Paket sistem ürünlerde ETAG 004 belgesi aranmalıdır. Bazı ürünler bu belgeye sahip olmasada ETAG 004 normlarına uygundur gibi aldatmaca kullanarak ETAG 004 logosunu ürünlerinde gösterebilmektedir. Örneğin Filli Capatect. Dolayısıyla TERRACO ürünleri tercih edilmelidir.
* 3-4-5 CM Levhalar kullanılması. İklim bölgelerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin, Bursa’da 5 CM Levha seçilmelidir.
* Yapının ölçüsü, güvenilen bir firma personeli ile lazer ölçüm cihazları ile birlikte alınmalıdır.
* Tercih edilen firma yerinde ziyaret edilmeli, referansları incelenmelidir.
* Grenli Dekoratif Boya(Önerilmez) veya Dekoratif Sıva üstüne Düz Boya Uygulaması (Önerilir)
* Pencere Denizlik Uzatmaları yetersiz ise Denizlik Uzatma ihtiyacının belirlenmesi
* Var ise, Su İniş Olukları ihtiyacının belirlenmesi
* Var ise, Çatı Harpuştası ihtiyacının belirlenmesi
* Tercih edilen malzemelerin teklif ile irsaliyeleri eşleştirilmeli, kontrolü sağlanmalıdır. Bazı firmaların mantolamada 3 ayrı kalitede ürünü bulunabilmekte. Örneğin, Filli Boya nın mantolama grubunda Capatech serisi teklifde yazılıyor. Daha sonra gelen malzemelerde sadece Levhaların Capatech(Dalmaçyalı), file, sıva, dübel, boya gibi diğer grupların Expert(Şantiye) grubu ürünler olduğu gözlenebilmektedir.
Ayrıca, mantolama grubundaki file çok önemlidir. Çin malı tabir ettiğimiz sıva altında bir kaç yıl içinde kaybolan çok ucuz fileler kullanılabilmektedir. File kalitesiz olursa sıvalar çatlar ve tutunamaz.
* Dübeller levha kalınlığı ile doğru orantıda olmalıdır. Örneğin, 5 CM Levhada 12,5 CM uzunlukta dübel tercih edilmelidir.
* Yapının drenaj ihtiyacı veya çatı izolasyonu ihtiyacı belirlenmeli. Aksi halde boyalar kabarabilir. Çabuk yıpranabilir.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi


No comments yet

Yazi Sonu.

Vaizoğulları İnşaat Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti.

 


SEO Powered By SEOPressor