Mantolama Yapımı

27 Kas / Mantolama Yapımı

Yorum:
Yorum: 0
Etiketler: There is no tags

Mantolama Yapımı:

1)Başlangıç profili :

Mantolama uygulamasının ilk aşaması olarak, ihtiyaç var ise zemine aliminyum başlangıç (su basman) profili çakılır.Başlangıç profili’nin ölçüsü, tercih edilen mantolama yalıtım levhasının kalınlığına ve uygulanacak sisteme göre değişiklik gösterir. Profiller duvara özel dübelleri ile çakılarak tespit edilirler. Kelimede su basman olsa da su yalıtımı sağlayan bir ürün değildir. Kot farkı olan yerlerde tercih edilir.

2) Yapıştırma Harcı :

Profiller çakıldıktan sonra mantolama yalıtım levhalarının arka yüzüne dişli mala ile veya noktasal yapıştırma metodu ile mantolama malzemesine özel yapıştırıcı harç sürülür. Harç sürüldükten hemen sonra dış cephe mantolama yalıtım levhaları duvara şaşırtma metodu ile yerleştirilir.

3) Dübelleme :

Dübellemeye başlamadan önce, mantolama levhasının sıva harcı ile yapıştıldıktan sonra sıva harcının tam olarak kuruması beklenmelidir. Dübeller yalıtım levhasının(strafor)üzerine matkap ile uygun bir delik açıldıktan sonra mantolama levhasına çakılarak sabitleştirilir.

4) Kenar ve Köşeler :

Mantolama yapılırken köşelerde düzgün ve sağlam bir yüzey elde edebilmek için yalıtım uygulamasında aliminyum köşe profilleri kullanılır. Köşe profilleri, mantolama yalıtım levhalarının üzerine donatı katmanı oluşturulmasından önce yerleştirilir ve üzeri donatı sıvası ile kapatılır.

5) Donatı Sıvası ve Filesi :

Köşe profillerinden başlayarak mantolama yapılan bütün yüzeye donatı sıvası sürülür ve dişli mala ile tırfıllanır. Bu sıva üzerine sıva henüz yaş iken mantolama filesi, kenarları 10′ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde yerleştirilir. Mantolama Filesinin üzeri tekrar yalıtım sıvası ile kapatılır.

6) Dekoratif(Mineral) Sıva :

Son kat hafif sıva, donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra istenilen kalınlıkta (1-3 mm) uygulanır. Böylelikle, dış cephe mantolama uygulamasının dışında sert ve dekoratif, koruyucu bir katman oluşturulur.

7) Boya :

Mantolama uygulamasının son aşaması, hafif sıva uygulanmış dış cephe zemini arzu edilen silikonlu veya akrilik(önerilen) kaliteli bir dış cephe boyası ile boyanmasıdır. Akrilik Boyalar su bazlı olması sebebiyle nefes alır ve buhar düfüzyonuna daha elverişli,uzun ömürlü boyadır.

 

Bunların haricinde öğrenmek istediğiniz, ekstra sorularınız için bizi arayınız..

0224 250 16 56

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi


No comments yet

Yazi Sonu.

Vaizoğulları İnşaat Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti.

 


SEO Powered By SEOPressor