Dış Cephe Mantolama Bursa

dış cephe mantolama bursa dış cephe mantolama bursa dış cephe mantolama bursa dış cephe mantolama bursa

Dış Cephe Mantolama Bursa

Dış cephe mantolama bursa da yani ısı yalıtımı dediğimiz xps/eps/taşyünü vs. gibi malzemelerle yapılan uygulamalar Bursa ilimizde 5 CM Levhalarla ve özellikle paket sistem ürünlerle yapılmalıdır.

Müşterimizin genelinde oluşan kanı, “4 CM yeterli, veya 3 CM yeterli” gibidir.

Unutmayınız ki, tuğla arası eps dahi olsa yapı elemanında, yeterli değildir. Birim fiyat olarak katsayıyı çok etkilemiyeceğinden ve epsde kalınlık arttıkça faydasını siz göreceğinizden dolayı mutlak suretle 5 CM yapılmalıdır.

Sebebi ise, İzoder isimli kısaca yalıtımcılar derneği Bursa ilimizde iklim değerlerini göz önüne aldığında ve etken hesaplamalar yaptığında bu sonuca varmıştır.

Detaylı bilgi için firmamızı arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Mantolama Uygulama Firmaları Bursa

Bursa’da çeşitli odalara kayıtlı 600’e yakın firma vardır. Bunlara gayri resmi uygulama yapan gerek sosyal güvenlik sigortası olmadan gerekse açıktan iş yapan şahıslar dahil değildir.

Dolayısıyla, bu anlamda çok fazla şikayetler firmamıza gelmektedir. Sizlerde kaliteli hizmet almak için şirketleri tercih edin. Yapı fuarlarını ziyaret edin. Ucuz fiyatlar ve ucuz birim fiyatlar araştırmak yerine, ihtiyaçlarınızı belirleyip, kaliteli hizmet nasıl alınır bunu araştırın.

Bazı şahıslar/firmalar birim fiyatlarını düşük gösterip, yapınızın metrajını 2 katı daha fazla hesaplayabilir, bunun sonucunda birim fiyatı yüksek sandığınız firmalar size daha  uygun fiyat verebilir.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama Yapımı:

1)Başlangıç profili :

Mantolama uygulamasının ilk aşaması olarak, ihtiyaç var ise zemine aliminyum başlangıç (su basman) profili çakılır.Başlangıç profili’nin ölçüsü, tercih edilen mantolama yalıtım levhasının kalınlığına ve uygulanacak sisteme göre değişiklik gösterir. Profiller duvara özel dübelleri ile çakılarak tespit edilirler. Kelimede su basman olsa da su yalıtımı sağlayan bir ürün değildir. Kot farkı olan yerlerde tercih edilir.

2) Yapıştırma Harcı :

Profiller çakıldıktan sonra mantolama yalıtım levhalarının arka yüzüne dişli mala ile veya noktasal yapıştırma metodu ile mantolama malzemesine özel yapıştırıcı harç sürülür. Harç sürüldükten hemen sonra dış cephe mantolama yalıtım levhaları duvara şaşırtma metodu ile yerleştirilir.

3) Dübelleme :

Dübellemeye başlamadan önce, mantolama levhasının sıva harcı ile yapıştıldıktan sonra sıva harcının tam olarak kuruması beklenmelidir. Dübeller yalıtım levhasının(strafor)üzerine matkap ile uygun bir delik açıldıktan sonra mantolama levhasına çakılarak sabitleştirilir.

4) Kenar ve Köşeler :

Mantolama yapılırken köşelerde düzgün ve sağlam bir yüzey elde edebilmek için yalıtım uygulamasında aliminyum köşe profilleri kullanılır. Köşe profilleri, mantolama yalıtım levhalarının üzerine donatı katmanı oluşturulmasından önce yerleştirilir ve üzeri donatı sıvası ile kapatılır.

5) Donatı Sıvası ve Filesi :

Köşe profillerinden başlayarak mantolama yapılan bütün yüzeye donatı sıvası sürülür ve dişli mala ile tırfıllanır. Bu sıva üzerine sıva henüz yaş iken mantolama filesi, kenarları 10′ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde yerleştirilir. Mantolama Filesinin üzeri tekrar yalıtım sıvası ile kapatılır.

6) Dekoratif(Mineral) Sıva :

Son kat hafif sıva, donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra istenilen kalınlıkta (1-3 mm) uygulanır. Böylelikle, dış cephe mantolama uygulamasının dışında sert ve dekoratif, koruyucu bir katman oluşturulur.

7) Boya :

Mantolama uygulamasının son aşaması, hafif sıva uygulanmış dış cephe zemini arzu edilen silikonlu veya akrilik(önerilen) kaliteli bir dış cephe boyası ile boyanmasıdır. Akrilik Boyalar su bazlı olması sebebiyle nefes alır ve buhar düfüzyonuna daha elverişli,uzun ömürlü boyadır.

 

Bunların haricinde öğrenmek istediğiniz, ekstra sorularınız için bizi arayınız..

0224 250 16 56

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama(Isı Yalıtımı) ve İzolasyon Kredisi

Mantolama Kredisi

EkoKredi

Binanızın yalıtımında ki finansmanıkaynağı için çok avantajlı koşullarla apartman ve sitelere Şekerbank’ın sunmuş olduğu Mantolama Kredisi EkoKredi bireysel Mantolama Kredisi ürünüdür.

Mantolama Kredisi EKOkredi Yalıtım mantolama kredisi kullanılabilmesi için;

Apartman kat maliklerinin yarısından fazlasının oyu ile Kat Malikleri Kurulu’nda karar alınmalıdır. Kararda yalıtım yaptırılmasına, liste halinde belirtilen (kredi talep eden) kat malikleri için Apartman Yönetimi tarafından Mantolama Kredisi EKOkredi Yalıtım
kullanılmasına ilişkin ibareler yer almalıdır. Yalıtım yaptırılması için Bankamızla anlaşmalı İZODER üyesi uygulama bayilerinden biriyle sözleşme yapılmış olmalıdır.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama Soruları

Sıkça Sorulan Sorular

1.Mantolama ne şekilde yapılır?

*Uygulamaya başlamadan önce yüzey toz ve yağ gibi yapışmayı önleyici maddelerden arındırılmalı, gerekli dış yüzey tamirleri yapılmalıdır.
*Uygulama yapılacak yüzey düzgün değil ise, yalıtım levha kenarları çerçevelenerek, ortası öbekli olacak şekilde yapıştırıcı uygulanır. Öbeklerin dübel uygulanacak bölgelerin tam altına gelecek şekilde uygulanmasına dikkat edilmelidir.
*Uygulama yüzeyi düzgün ise, yapıştırma malzemesi, dişli mala ile yalıtım levhasının tüm arka yüzeyine uygulanır.
*Yapıştırma malzemesi kuruduktan sonra (yaklaşık 24 saat) dübeller, uygulamanın özelliğine göre yüzeye uygulanır.
*Tüm köşelere, seçilmiş uygun köşe profili monte edilir.
*Detayda dilatasyon var ise, düşey dilatasyonlar genleşme profilleri ile geçilir.
*Bu işlemlerden sonra yalıtım levhası yüzeyine sıva malzemesi, yaş üzeri yaş metodu ile uygulanır. Sıva kurumadan, danatı filesi sıvaya monte edilir.
*Kuruma gerçekleşmeden 2.kat sıva, fileli 1.kat sıva üzerine uygulanır. 1. kat sıvanın en az 2 mm, 2.kat sıvanın en az 1 mm olmasına dikkat edilmeli
ve donatı filesi yüzeye yakın bir konumda olmalıdır.
*Sıva malzemesi kuruduktan sonra dekoratif dış cephe kaplaması yüzeye uygulanır.
*Dekoratif dış cephe kaplaması kuruma süresini tamamladıktan sonra akrilik esaslı dış cephe boyası ile sistem tamamlanır.

2.Dış cephe mantolama malzemeleri nelerdir?

Başlıca Isı Yalıtım Malzemeleri

*Expande Polistren (EPS) Isı Yalıtım Levhaları
*Ekstrude Polistren (XPS) Isı Yalıtım Levhaları
*Taş Yünü Isı Yalıtım Levhaları
*Sprey Poliüretan Sert Köpük
*Cam Yünü
*Ahşap Yünü Levhalar
*Cam Köpüğü
*Genleştirilmiş Mantar Levhalar

3.Dış cephe mantolama fiyatları nelerdir?

Mantolama fiyatları malzemenin çeşidi, niteliği, kalınlığı uygulama yapılacak alanın büyüklüğü yapının cephesinin yüzeyine bağlı olarak değişiklik göstermektedir; kesin bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Ortalama olarak 10 daireli, 4katlı, 4 cephesi açık bir binada 4cm eps mantolama uygulaması 25-30 bin TL arasında olmaktadır.

4.Dış cephe ısı yalıtımı-Mantolama nedir?

Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için dışarıdan yapılan işleme “dış cephe ısı yalıtımı” denir.

5.Apartman yönetimleri dış cephe mantolama (ısı yalıtımı) kararını nasıl alır?

Daha önce ısı yalıtımı kararı için oybirliğini gerekli kılan 637 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 42. maddesi 18.04.2007 tarihinde, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nun 16. maddesi gereğince değiştirildi. Kat Mülkiyeti Kanunu’ndaki (KMK) bu değişikliğe göre, artık yalıtım kararı almak kolaylaştı. Çünkü bugüne kadar binaya yalıtım yaptırmak için oybirliği gerekirken artık oyçokluğu ile karar alınabiliyor. 10 DAİRENİN 6′SI İSTİYORSA GEÇERLİDİR. Yani 10 daireli bir binada 6 kişinin “evet” demesi durumunda geriye kalan 4 kişi bu karara uymak zorunda… “Ben olumsuz oy verdim, gidere karışmam ya da benim bölümüme yalıtım yapmayın” deme şansı da yok. Üzerine düşen gidere katılmayanlar, KMK’nın 20. maddesi gereğince yüzde 5 gecikme faizi talepli icra takibi ile karşı karşıya kalacak.

6.Dış cephe mantolama ne kadar yakıt tasarrufu sağlar?

Isı yalıtımı yapılmış olan bir binada ısıtma ve soğutma masrafları, yalıtım yapılmamış bir binaya oranla en az yüzde 50 azalıyor. Bu da kışın yakıt faturalarında yazın ise klima ve soğutuculardan kaynaklanan yüksek elektrik faturalarında her ay yarı yarıya azalma demek.

7.Binaların dış cephe ısı yalıtımları ile ilgili yasal zorunluluklar nelerdir?

Eski ve yeni binalar 2011 yılından itibaren ısı yalıtımı yaptırmak zorundadır. Yeni binalar 1 yıl içinde mevcut binalar ise 2017 yılına kadar ısı yalıtımı yaptırmak zorundadır. Fakat bu süre beklenilmemelidir. Sürekli gelen malzeme zamlarından etkilenmemek için bir an evvel yaptırılmalıdır.

8.Dış cephe mantolama yaptırırken firma seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Firmanın bu işi yapabilecek eğitimli personele ve teknik kadroya sahip olması gerekir.
Şantiyesinde çalışacak personelini ve 3. şahısları sigorta ettirmelidir.
Belirli bir markanın bayiisi olmalı ve uzman uygulayıcı niteliğini taşımalıdır.
Mali gücünün bulunması önemlidir.
Referanslarına bakılmalıdır.

9.Dış cephe yalıtımı işlemi ne kadar sürer?

Dış cephe yalıtımı 1.000 m2 bir iş için ortalama 35-40 günde tamamlanır. Yapının mimarisi – hava koşulları – ekipte çalışan sayısı – ve iskeleye göre bu süre dğişiklik gösterir.

10.Mantolama yaptırırken kurumsal bir firma ile çalışmanın avantajları nelerdir?

Kurumsal firma ile çalışmanın en büyük avantajı karşınızda bir muhatabınız olmasıdır, firmanın size sağladığı teknik personeli sizinle ilgilenen müşteri temsilcisinin bulunması vede yapılan işe garanti vermesidir.

11.Dış cephe kaplamalarının ömrü ne kadardır?

Dış cephe kaplamanın (mantolamanın) ömrü; doğru uygulama ve uygun malzeme ile binanın ömrü kadardır.

12.Dış cephe ısı yalıtımı nerelere yapılır?

Dış cephe ısı yalıtımı binanın dışarıya bakan tüm yüzeyleri ile bodrum katın dış duvarlarına ve tavanına uygulanmalıdır.

13. Mantolama kalınlığı kaç santim olmalıdır?

Mantolama kalınlığı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Şu an Bursa için uygun olan kalınlık İzoder tarafından 5 cm olarak belirlenmiştir.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama Kararı

Isı yalıtım kararı nasıl alınır

İzored (Vaizoğulları İnşaat Ltd. Şti.) Konut yönetimlerinin aldığı ısı yalıtım kararlarının oldukça büyük bir miktarının hukuki açıdan hatalı olduğu ve ileride oluşması muhtemel bir anlaşmazlık durumunda yasal yönden zor durumda kalınmaya sebep olacak eksikliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Isı yalıtımı uygulamaları esnasında ve ödeme sürecinde Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) ve sözleşme hukukuna ilişkin tüm hukuki süreçlerde danışmanlık İzored (Vaizoğulları İnşaat Ltd. Şti.) şirket avukatları tarafından ücretsiz olarak yürütülmektedir.

Anlaşma kararı alan konut yönetimlerinin, sözleşme ve karar defteri konusunda ihtiyaç duyabileceği tüm hukuki destek ile birlikte yalıtım süreci boyunca sorun yaşanabilecek konut sakinlerinin takibi de şirket avukatlarımız tarafından yönetilmektedir.

Yalıtım uygulamalarından müzdarip olmuş konut yöneticileri düşünüldüğünde hukuki danışmanlık hizmeti sürecin daha sağlıklı yürütülmesini sağlar ve yanlış karar alımları gibi sık rastlanan durumları ortadan kaldırarak uygulama sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukları giderir. 

İzored (Vaizoğulları İnşaat Ltd. Şti.) yenilikçi çözümlerine örnek bu hizmetleri ile yönetim ve konut sakinleri arasındaki ilişkilerin zarar görmemesini esas alır.

 

ISI YALITIMI KARARI ALINIRKEN İZLENİLECEK HUKUKİ YOLLAR

1- HUKUKEN GEÇERLİ ATANMIŞ BİR YÖNETİCİNİZ VEYA YÖNETİM KURULUNUZ VAR MI ?

Cevabınız Evet ise, 2. Soruya geçiniz.
Cevabınız Hayır ise, Aşağıda bahsedilen esasları dikkate alarak KMK’ ya göre geçerli bir Yönetici veya Yönetim Kurulu atayınız.

KMK’ ya göre kat malikleri ana gayrimenkulün yönetimini kat maliklerinden veya dışardan seçecekleri bir Yöneticiye veya üç kişilik bir Yönetim Kuruluna verebilir.

Yönetici veya Yönetim Kurulu kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur ve kaide olarak vekilin tüm haklarına sahiptir. Bu sebeple kat malikleri adına borçlandırıcı veya kazandırıcı işlemlerde tasarruflarda bulunabilir.

Ana gayrimenkulünüz sekiz veya daha fazla bağımsız bölümden oluşmakta ise, yönetici ataması yapmanız mecburidir.

Herhangi bir Kat Malikinin istemi üzerine kat malikleri bir çağrı ile toplantıya çağrılır. Toplantıda Yönetici veya Yönetim Kurulu atanır.

Yönetici veya Yönetim Kurulu kat maliklerinin hem sayı bakımından hem de arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. Oybirliği gerekmez yarıdan bir fazla oy ve arsa payı yeterlidir.

Kat malikleri ana gayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahiptir.

2- GEÇERLİ BİR KAT MALİKLERİ KURULU TOPLANTISI YAPTINIZ MI ?

Cevabınız Evet ise, 3. Soruya geçiniz.
Cevabınız Hayır ise, Aşağıda bahsedilen esasları dikkate alarak KMK’ ya göre geçerli bir Kat Malikleri Kurulu toplantısı yapınız.

Kat malikleri kurulunun toplantıya çağırılması Yöneticinin görevleri arasındadır.

Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda toplanır. Eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her yıl Ocak ayı içinde toplanır.

Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda, bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda toplanır. Böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci yılın Ocak ayı içinde toplanır.

Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az on beş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir Çağrı Kâğıdı veya bir İadeli Taahhütlü Mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartıyla, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.

Geçerli bir Çağrı için, kat maliklerinin isim bilgilerini ve daire numaralarını içerir bir Çağrı Kâğıdı hazırlanmalı ve kat maliklerinin, isim bilgilerinin olduğu kısmın yanına toplantıdan haberdar olduklarına dair imzaları alınmadır.

Geçerli bir Çağrı için kendisine ulaşılamayan kat malikine, toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağının belirtildiği bir İadeli Taahhütlü Mektup gönderilmelidir. İadeli Taahhütlü Mektup kat malikinin Yönetime bildirmiş olduğu adrese yapılacaktır. Şayet kat maliki böyle bir adres bildirmemiş ise İadeli Taahhütlü Mektup dairedeki kiracıya gönderilecektir.

Yargıtay İçtihatlarına göre mantolama işlemi sonrasında gerek görünüm gerekse ısı ve ses yalıtımı açısından önemi yadsınamaz bir fayda elde edilmektedir. Bu sebeple Mantolama işlemi önemli bir sebep olarak kabul edilir.

İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda, toplantı için yeterli sayının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağı da belirtilir. İlk toplantı ile ikinci toplantı arasında bırakılacak zaman yedi günden az olamaz.

Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla toplanır ve oy çokluğuyla, karar verir.

Toplantı yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç on beş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt çoğunluğudur. Yani artık ikinci toplantının yapılabilmesi için sayı şartı aranmamaktadır ve sadece ikinci toplantıya katılanların yarısından bir fazlasıyla karar alınabilecektir.

3- KAT MALİKLERİ KURULU TOPLANTISINDA ISI YALITIM İŞİNE İLİŞKİN HUKUKEN GEÇERLİ BİR KARAR ALDINIZ MI ?

Cevabınız Evet ise, 4. Soruya geçiniz.
Cevabınız Hayır ise, Aşağıda bahsedilen esasları dikkate alarak KMK’ ya göre geçerli bir Mantolama Kararı / Isı Yalıtım Kararı alınız.

Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.

Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle de kullanabilir. Bu halde aralarındaki vekalet ilişkisini kanıtlar yetki belgesi veya benzeri belgelerin bir nüshası Yönetici veya Yönetim Kurulunca teslim alınır.

Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

Ana gayrimenkulde birden fazla dairesi olan kat maliki, her bir daire için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu dairelerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler göz önüne alınmaz.

Örneğin otuz daireli bir binada on beş dairenin sahibi olan bir kat malikinin oy hakkı; on beş değil, maksimum miktar olan bütün oyların üçte biri yani on oy hakkıdır.

Kat maliklerinden birinin isteği üzerine Mantolama, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

“Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında mantolama işlemi “faydalı değişiklik” kapsamında değerlendirilmektedir. Bu sebeple oy birliği değil oy çoğunluğu yeterli olacaktır.”

Kat malikleri kurulu toplantısında sözleşmeye, firma seçimine ve sözleşme imza yetkilisine ilişkin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karar alınmalıdır.

Kat malikleri kurulu kararları 1′den başlayıp sırayla giden sayfa numaraları taşıyan her sayfası noter mührüyle tasdikli bir deftere yazılarak, toplantıda, bulunan bütün kat maliklerince imzalanır karara aykırı oy verenler bu aykırılığın sebebini de belirterek imza koyarlar.

Bütün kat malikleriyle külli ve cüzi halefleri, yönetici ve denetçiler, kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler

4- KMK TOPLANTISINDA ISI YALITIM İŞİNE İLİŞKİN ALINAN KARARA KARŞI İPTAL DAVASI AÇILDI MI ?

Cevabınız Evet ise, Aşağıda bahsedilen esasları dikkate alınız.
Cevabınız Hayır ise, KMK’ ya göre Firmamızla Isı Yalıtım İşine ilişkin sözleşme imzalamaya hukuken yetkilisiniz.

Öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesinden iptal kararı alınıncaya dek  tüm Kat Malikleri Kurulu kararları hukuken geçerlidir ve her türlü İcrai Kabiliyete haizdir.

Yukarıda bahsedilen esaslara uygun Kat Malikleri Kurulu toplantısından Mantolama İşine ilişkin karar almış iseniz dava açılmış olsa bile iptali söz konusu olmayacaktır. Bu konuyla ilgili her türlü hukuki destek ücretsiz tarafımızca verilecektir.

Kat malikleri kurulunca verilen kararlar aleyhine, aykırı oy kullanan her kat maliki karar tarihinden başlayarak bir ay içinde, toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak bir ay içinde ve her halde karar tarihinden başlayarak altı ay içinde ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh mahkemesine iptal davası açabilir.

5- KMK TOPLANTISINDA ISI YALITIM İŞİNE İLİŞKİN ALINAN KARARIN HUKUKİ SONUÇLARI NELEDİR ?

Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü bir anlaşma olmadıkça ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.

Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Yönetici veya Yönetim Kurulu, Kat Malikleri Kurulu toplantısında alınmış olan karar doğrultusunda yapmış olduğu Mantolama Sözleşmesini tüm kat malikleri adına yapmaktadır ve tüm kat malikleri Yönetici veya Yönetim Kuruluna karşı sorumludur.

Mantolama Sözleşmesi sonrası daire başına düşen tutarın ilgili daire sakinince ödenmemesi durumunda Yönetici veya Yönetim Kurulu tarafından, yönetim planına, Kat Mülkiyeti Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Ayrıca gider veya avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Kat maliklerinden biri Kat Mülkiyeti Kanuna göre kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hâkimden isteyebilir.

İlgili apartman sakinince Firmamızla yapılan Mantolama Sözleşmesi sonrası daire başına düşen tutarın ödenmemesi durumunda, Yöneticinin veya Yönetim Kurulunun ödenmeyen bedeller için Firma Avukatımıza bu bedellerin takibi ve tahsilinin sağlamasına yönelik bir vekâletname vermesi halinde işin takibi bir Hukukçu tarafından gerçekleştirilecek ve doğabilecek ihtilafların önüne geçilebilecektir.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama teknik şartname

Amaç: Yapılarda enerji etkinliğinin sağlanabilmesi için alınacak önlemlerden en önemlisi, yapı dış cephelerinin ısı geçirme kat sayısını istenilen düzeye getirmektir. Bunun için de yapılması gereken yapılara dışarıdan ısı yalıtım sistemi uygulanmasıdır. Isı yalıtım sisteminin amacı, yapıyı mantolayarak, dışarıdaki yüksek ya da düşük ısının içeriye girmesini engellemek ve içerideki istenilen ısıyı korumaktır. Mantolama sistemi dışarıdan uygulanabildiği gibi içeriden ve ya iki duvar arası sandviç sistem olarak da uygulanabilmektedir ancak bu şekildeki sistemlerden yeterli verim elde edilememektedir.

MADDE -1 MANTOLAMA UYGULAMASI ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1.1. Özellikle tadilatlar esnasında cam, ahşap, alüminyum ve diğer mevcut yapı elemanlarının zarar görmemesi için özen gösterilmelidir.

1.2. Dış cephe ısı yalıtımı uygulanacak yüzeyler nemli olmamalı, döşeme ve sıvalar kuru olmalıdır.

1.3. Dış cephe mantolama uygulanacak binalarda nem önlenmiş olmalıdır.

1.4. Cephedeki uzantılar, aparatlar, kelepçeler sökülmeli ve sistemin üzerine taşınacak şekilde ayarlanmalıdır. Boru ve kablolar sistemin üstüne alınmalıdır. Yağmur olukları, son katı uygulanmış sistemden dışarıda olmalı ve yalıtım uygulaması başlamadan önce tamamlanmış olmalıdır.

1.5. İskele kullanımlarında, iskele kelepçelerinin uzunluğu sistem kalınlığına uygun olmalı, işçi emniyeti açısından duvar ve iskele arasındaki mesafe yeterli aralıkta olmalı ve iskele kelepçeleri için açılan deliklerden (yukarıya doğru eğri olacak şekilde) su sızması engellenmelidir.

1.6. Düzenli bir uygulama için sistem direkt güneş ışığına, yağmura ve şiddetli rüzgara karşı korumalıdır. Sorunsuz bir uygulama ve rahat çalışma ortamı sağlamak içindış cephe ısı yalıtım sistemine ait elemanlar uygun şekilde depolanmalıdır. Çalışma süresince yapıştırıcı, yüzey sıvası ve son kat kaplama malzemelerinin kuru ve serin ortamda, +5°C ile +30°C arasında saklanmasına özen gösterilmeli; profil, donatı filesi vb. sistem elemanları deforme olmayacak şekilde muhafaza edilmeli ve özellikle ısı yalıtım levhalarının üstleri kapalı olacak, ıslanmayacak şekilde depolanmasına özen gösterilmelidir.

1.7. Yeni binalarda iç sıva ve boya işleri tamamlanmış, duvarlar nem birikimi olmayacak şekilde kurumuş olmalıdır. Bu ölçütlere uyulmaması durumunda, yetersiz kuruma süreleri sebebi ile levhalardaki aralık noktalarında ve ya dübellerde kaymalar yaşanabilir.

1.8. Dış cepheyi güneş, yağmur ve rüzgardan korumak için iskele ağı kullanılması önerilir.

1.9. Isı yalıtım levhaları ancak tüm yüzeyler uygun bir şekilde örtüldükten ve gerekli bağlantılar
şiddetli yağmura dayanıklı bir hale getirildikten sonra döşenebilir.

Mantolama teknik şartname

MADDE – 2 UYGULAMADA KULLANILACAK MALZEMELER (PAKET SİSTEM)

2.1. Isı Yalıtım Levhası: Tüm cephelerde istenilen kalınlıkta, uygun yoğunluklu, yangın dayanımında B1 (zor alevlenici) sınıfına giren, en fazla 0,040 W/mK ısı iletkenlik katsayısına sahip TS 7316 EN 13163 standardına göre TSE belgeli, ekspande (genleştirilmiş) polistren ısı yalıtım levhası kullanılacaktır. Sadece kapı, pencere iç merkezlerinde çerçeve kalınlıklarına uygun ısı yalıtım levhası kullanılabilir.

2.2. Yapıştırma Harcı: Isı yalıtım levhalarının yapıştırılmasında beton, sıva, tuğla, gaz beton vb. mineral esaslı yüzeylerde ve taş yünü, polistren gibi ısı yalıtım levhalarının yapıştırılmasında kullanılan, polistren yüzeylere min. 0,1 N/mm² yapışma özelliğine sahip, TSE ya da TSEK belgeli, çimento esaslı ısı yalıtım yapıştırıcısı kullanılacaktır.

2.3. Donatılı Sıva Harcı: Isı yalıtım levhalarının donatı filesi ile birlikte sıvanmasında, elyaf takviyeli, su buharı geçirgenliği yüksek (sd<0,2 m), polistren yüzeylere min. 0,1 N/mm² yapışma özelliğine sahip, TSE ya da TSEK belgeli, çimento esaslı ısı yalıtım sıvası kullanılacaktır.

2.4. Donatı Filesi: Isı yalıtım sıvasında oluşabilecek gerilmeleri karşılamak ve çatlamasını önlemek amacı ile min. 160 gr/m² ağırlığında, 4×4 mm file aralığında, min. 1500 N/5 cm çekme mukavemetine sahip alkali dayanımlı cam elyaf dokuma sıva filesi kullanılacaktır.

2.5. Dübel: Isı yalıtım levhalarını uygulama yüzeyine mekanik olarak monte etmek için geri dönüşüme uğramamış, polyamit esaslı, min. 0,20 kN çekme dayanımına sahip, geniş başlıklı (6 cm), yüzeye göre plastik ya da izolasyonlu çelik çivili özel ısı yalıtım dübeli kullanılacaktır.

2.6. Köşe Profilleri: Binanın yapısal köşelerinde ve estetik amaçlı cephe elemanları ile kapı-pencere merkezlerinde alüminyum ya da kendinden fileli PVC köşe profilleri kullanılacaktır. Çıkma altlarında ve gerekli görülen diğer noktalarda yağmur ve benzeri su akıntılarının yapı yüzeyinden uzaklaştırılmasını sağlayacak damlalıklı köşe profilleri kullanılacaktır.

2.7. Son Kat Dekoratif Kaplama: Donatı sıvası üzerine, sistemi dış etkenlere karşı korumak ve estetik sağlamak amacıyla;

a)  Çimento esaslı, elyaf takviyeli, su itici, üzeri boyanabilen mineral kaplama

b) Silikon, elyaf katkılı, akrilik esaslı, kendinden renkli, kullanıma hazır silikonlu kaplama kullanılacaktır.

2.8. Son Kat Dış Cephe Boyası: Mineral kaplamanın boyanması amacıyla silikon emülsiyon esaslı, buhar geçirgenliği ve su iticiliği yüksek, silikonlu dış cephe boyası kullanılacaktır.

MADDE – 3 ZEMİNİN HAZIRLANMASI

3.1. Binanın dış cephelerine sırası ile profil borulardan iskele kurulacaktır. Uygulama yapılacak bina cephelerinin yüzeylerinin temiz ve düzgün olması sağlıklı bir uygulama için ön koşuldur. Yüzeyin durumuna göre zeminin temizlenecek, eğer mevcut ise yabancı maddeler yüzeyden uzaklaştırılacak, zayıf ve dökülmeye uygun yerler temizlenecek, aderansı azaltıcı, yapışmayı engelleyici toz, kum ve yağ gibi maddelerden arındırılacak, kendini taşıyamayan ve kabarmış yüzeyler temizlenecektir. İskele altlarına 2-3 m genişliğinde malzeme örtülerek cepheden düşecek sıva, boya gibi atıkların bahçe – tretuvar zeminini kirletmesi önlenecektir. Site görevlileri ile koordineli çalışılacak ve bahçe peyzajı korunacaktır.

3.2. Bina cephelerindeki yağmur iniş boruları ve bunları tutan kelepçeler sökülecektir. Eğer apartman yönetimi tarafından istenirse bedeli karşılığında tüm yağmur boruları ve kelepçeleri yenilenecektir. Kullanılacak PVC yağmur iniş boruları TSE standartlarına uygun, piyasada tanınan bir ürünle (Pimaş, Fırat vb. markalar gibi) kontrollük onayı ile değiştirilecektir.

3.3. Bina dış cephesinde betonarme döşeme, kolon, kiriş veya parapet duvar kısımlarında meydana gelmiş çatlaklar mekanik olarak açılacak, betonarme demirlerinde var olan korozyon hasarları giderilecek, korozyon önleyici uygun malzemeler kullanılacak, üzerleri (sıva ve beton bozuklukları da dahil) ince ve ya kalın taneli tamir harçları ile tamir ve takviye edilecektir.

3.4. Pencere mermerleri ve duvar bağlantılarındaki açıklıkların onarımları sıva ile yapılacaktır.

3.5. Binanın dış cephesinde bulunan anten, klima, pencere korkulukları vb. aparatların sökülmesi ve tekrar yerlerine monte edilmesi işi apartman yönetiminin sorumluluğundadır.

MADDE – 4 ISI YALITIM ( Mantolama -EPS/XPS) İMALAT DETAYI

4.1. Zemin kotunun üzerinde başlayacak olan uygulamalarda, öncelikle binanın gönyesi, şakülü ve kotu etüd edilecek ve yapının konumuna göre uygulamanın aynı kot seviyesinde başlatılmasına özen gösterilecektir. Uygulama yüzeyi düzgün olmalı, sıvasız yüzeylerde, yatayda ve düşeyde duvar kaçıklığı 1 cm’ yi geçiyorsa, noktasal uygulama yapılacaktır. Aksi takdirde, yüzeydeki eğrilikler panoların düzlemini bozacaktır. Uygulamaya başlanmadan önce yüzeydeki toz, yağ ve ya boya artıkları temizlenmelidir.

4.2. Tercih edilen sistemdeki 25 kg ‘lık yapıştırma harcı torbası temiz bir kovadaki 6 ile 8 lt. arasındaki temiz ve soğuk suya yavaşça boşaltılır. Bu esnada bu karışım düşük devirli bir matkap yardımı ile 5-10 dk. karıştırılır. Harç dinlendirildikten sonra 1-2 dakika düşük devirli matkap ile tekrar karıştırılır. Harcın kullanma süresi 1,5-2 saat arasıdır. Bu zaman diliminden sonra kalan harçlar hiçbir şekilde kullanılmamalıdır.

4.3. Yalıtım levhalarının arkasına sürülen ısı yalıtım yapıştırıcısı, levhanın her kenarına 5 cm genişliğinde, 2-3 cm kalınlığında bir şerit ve ortasına 2-3 adet yumruk büyüklüğünde noktasal öbek olarak uygulanacaktır. Yapıştırıcının uygulanacak miktarı ve yüksekliği zemin yapısına göre ayarlanacaktır. Uygun sarfiyat 4-5 kg/m² ‘dir. Yapıştırıcının köşelerde birbirini tamamlamasına özen gösterilecektir. Hazırlanan yapıştırıcı hava koşullarına göre 2 ile 4 saat içinde tüketilmelidir. Yapıştırıcı sürülen levha, mastar yardımı ile duvara monte edilecektir. Levhaların yüz yüze gelen kenarlarına yapıştırıcı bulaşmamasına ve aralık kalmamasına özen gösterilecek, aralık kalmasının engellenememesi durumunda aynı levhadan kesilecek ve uygun kalınlıktaki malzeme ile bu aralıklar mutlaka kapatılacaktır.

4.4. Yapıştırma harcı hazır olduktan sonra tercih edilen sistemdeki istenilen kalınlık ve yoğunluktaki EPS / XPS ısı yalıtım plakaları yüzeye şaşırtmalı olarak, sistemin kendi ısı yalıtım yapıştırıcısı ile m² başına 4-5 kg sarfiyat gelecek şekilde yapıştırılmalıdır. Bu sarfiyat oranı nispeten eğri yüzeylerde bir miktar artabilir. Yapıştırma harcı sarfiyatı sistemde belirtilen miktarın altına asla düşmemelidir.

4.5. Yapıştırma işlemi eğri yüzeyli zeminlerde noktasal yapıştırma metodu ile yapılır. Diğer zeminlerde (çerçeve metodu) levhanın kenarları 5 cm genişliğinde harçla kaplanır ve levha ortasına 3-5 yerde yumruk büyüklüğünde harç konularak yapılır. Diğer yöntem ise; düzgün yüzeylerde uygulanan dişli mala yöntemidir. Dişli mala yönteminde yapıştırma harcı ısı yalıtım plakasının tüm yüzeyine mala yardımı ile sürülür. Her iki yöntemde de ısı yalıtım plakalarının kenarlarına harç taşmamalıdır. Isı yalıtım plakalarının yerleştirilmesi mutlaka aşağıdan yukarıya doğru olmalıdır.

4.6. Isı yalıtım plakaları yerlerine şaşırtmalı olarak ve hafif hafif kaydırılarak yerleştirilmelidir. Isı yalıtım plakalarının aralarındaki düşey derzler kesinlikle birbirini takip etmemelidir.

4.7. Isı yalıtım levhaları bina yüzeyine yapıştırıldıktan en az 24 saat sonra dübelleme işlemine geçilmelidir. Dübelleme ile amaç ısı yalıtım plakalarının dış etkenlerden kaynaklanan mekanik zorlamalara karşı direncini arttırmaktır. Bu amaçla kullanılan dübeller geniş başlı olmalıdır. Kullanılacak dübelin cinsini ve uzunluğunu ısı yalıtım sisteminin uygulandığı yüzey belirlemektedir. Dübeller; plastik çivili, çelik çivili, gaz beton dübeli ve OSB dübeli gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Kullanılacak dübel miktarını ise; dübelin cinsi, binanın yüksekliği ve ısı yalıtım plakasının kalınlığı gibi etkenler belirlemektedir. Bina kenarları daha fazla mekanik zorlamalara maruz kaldığı için bina kenarlarındaki dübel sayısı mutlaka arttırılmalıdır.

4.8. Isı yalıtım yapılan yüzeye göre uygun dübel seçilecektir. Dübelleme işlemine, yapıştırma işleminden en erken 24 saat sonra başlanacaktır. 24 saat beklenemeyecek durumda ise dübelleme, levhanın yapıştırılmasından hemen sonra yapılabilir. Isı yalıtım yapıştırıcısının tam mukavemetinin sağlanması için uygulamadan sonraki 6-24 saat içinde dübelleme yapılması gerekmektedir.

4.9. Uygulama yapılan yüzey tipine göre, plastik çivili dübel, çelik çivili dübel ya da gaz beton dübeli tercih edilmelidir. Tuğla, beton ve briket yüzeyler için gerekli dübel tipi kullanılacaktır. Uygun olmayan dübel tiplerinin tercih edilmesi durumunda ise dübellerden yeterli verim elde edilemeyecektir.

4.10. Dübel başlıkları, sıva içerisinde şişkinlik yapmayacak şekilde ısı yalıtım levhasına gömülecektir. Dübel kapsülleri için açılan delik, duvar yüzeyinden itibaren 45-50 mm olmalı ve dübelin bu delik içinde en az 35 mm tutunması sağlanmalıdır. Dübellerin, yapının kenar ve köşelerinden 10-15 cm içersinde olacak şekilde monte edilmesine dikkat edilecektir.

4.11. Binalarda dübel sayısı bir m² alana 6 adet gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu dübeller  3 adet ısı yalıtım plakasının birleştiği ek yerlerine ve her bir ısı yalıtım plakasının ortasına 1 adet olarak yerleştirilmelidir. Dübeller mümkün olduğu kadar nizami bir şekilde yerleştirilmelidir.

4.12. Dübelleme işlemi bittikten sonra köşeler, pencere kenarları ve bitim yerlerinde, alüminyum ve ya kendinden fileli PVC köşe profili yerleştirilecektir. Bu profillerin kullanım amacı daha fazla mekanik etkenlerle karşı karşıya kalan köşe ve kenarların direncini artırmak ve terazisinde yüzeyler elde etmektir.

4.13. Köşe profilleri yerleştirildikten sonra, ısı yalıtım levhalarının üstüne 1 kat sisteme ait çimento esaslı sıva, yapıştırma harçlarında olduğu gibi karıştırılarak yaklaşık 3 kg/m² sarfiyat ile polistren levha üzerine çelik mala yardımı ile çekilecektir. Bu sıva daha kurumadan en az 150 gr/m² ağarlığındaki alkali direnci yüksek sistem donatı filesi yatayda ve düşeyde 10 cm ‘lik bindirme payları verilerek birinci kat sistem sıvasının üzerine yerleştirilecektir. Sistem filesi yerleştirilirken  birinci kat sıvaya gömülmemesine dikkat edilecektir. Donatı filesi üzerine ikinci kat sistem sıvası yaklaşık 2 kg/m² sarfiyat ile yüzeye çekilecektir. Toplam sıva sarfiyatı m² başına 5 kg olacaktır.

4.14. Yeterli kuruma süresinin ardından cephe, ince tane dokulu sistem mineral kaplama ile kaplanacaktır.

4.15. Oluşturulan mineral kaplama için yeterli kuruma süresi beklendikten sonra boyama işlemine geçilecektir.

4.16. Dekoratif ve sistemi koruma amaçlı sürülen mineral sıvadan sonra üzeri istenilen renkte sisteme ait silikonlu dış cephe boyası 2 kat uygulanacaktır. (Sarfiyat 350-380 gr/m²).

MADDE – 5 DİĞER HUSUSLAR

5.1. Kullanılacak tüm ürünler firmaların birinci kalite ürünleri olup asla ikinci kalite ürün kullanılmayacak ve tespiti halinde malzeme derhal iş sahasından uzaklaştırılacaktır. Eğer istenirse ürünlerin TSE belgeleri idareye teslim edilebilir.

5.2. İş sahasına aktarılan demirbaş ve sarf malzemeler için işveren tarafından kapalı, yeterli büyüklükte ve kapısı kilitli bir alan tahsis edilecektir.

5.3. Yüklenicinin ihtiyacı olan elektrik ve su ihtiyaçları işveren tarafından bedelsiz olarak karşılanacaktır.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama Süresi

Mantolama ne çok sıcak havalarda ne de çok soğuk havalarda; binaların iç ve dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilir.
Mantolama da illaki yazın illaki kışın yapılmaz diye bir olay yoktur. Aşağıdaki şartlar gerçekleştikce uygulamalar yapılabilir.

 

 

 

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi


bursa mantolama

bursa mantolama, mantolama bursa, dış cephe ısı yalıtımı

Mantolama Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

NOT: Yazımızı okumadan lütfen öncelikle buradaki “Doğru Mantolama Nasıl Olmalıdır?” yazımızı okumanızı öneririz.

Mantolama – Isı Yalıtımı, binaların dış ya da iç cepheden ısı yalıtım malzemeleri(eps,xps,neopor,taşyünü vs..) ile kaplanması işlemine verilen genel isimdir.

Bu İşlem Adımları Şu şekilde uygulanır;

   Paket sistem ürünler ve uzman firmalar tercih edilmelidir.

 

   Cephe temizlenmeli, onarımları yapılmalıdır.

 

   Levhalar şaşırtmalı olarak cepheye uygulanıp, yapıştırılmalıdır.

 

   Kuruma adımı beklenildikten sonra dübelleme işlemi gerçekleştirilmelidir.

 

   Isı köprülerinin oluşmasını ve ısı kaybını engellemek için ısı yalıtım sıvası taraklı mala ile uygulanmalıdır.

 

   Çatlak oluşumunu ve sıva tutunmasını sağlamak için 160 gr sıva yüzeye uygulanmalıdır.

 

   Daha sonra tekrar ısı yalıtım sıvası düz mala ile uygulanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır.

 

   Kuruma sonrası mutlak suretle dekoratif sıva uygulanmalı ve darbe dayanımı sağlanmalıdır.

 

  Astar ve Boya işlemi ile sonlandırılmalıdır.
Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama Kanunu – 5627 Enerji Verimliliği Kanunu

50 metrekarenin üstünde, yıllık kullanım(oturum) süresi 4 aydan fazla olan tüm yapılar mantolanmalıdır.

Isı Yalıtımı / mantolama yeni binalar için, zorunlu bir uygulamadır. 2000 yılından bu yana yürürlükte olan “Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği” ne göre, bu tarihten sonra inşa edilen yeni binalar Isı Yalıtımı olarak projelendiriliyordu. Yönetmeliğin 1 Kasım 2008 tarihinde yürürlüğe giren revizyonu gereğince, mevcut eski binaların tadilatla yenilenen ve ilave edilen kısımları da, artık enerji verimli olarak projelendirilmek zorundadır.

Yeni Binalar Zorunlu! Eski Binalar ise 2017’ye Kadar Yalıtımlı Olmak Zorunda

“Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği” de Isı Yalıtımını bir binanın olmazsa olmazları arasına yerleştiriyor. Resmi Gazete’de 5 Aralik 2008’de yayımlanan yönetmelik; yeni ve ruhsata tabi oranda tadilat yapılacak mevcut binalar için minimum enerji performans gereklerinin belirlenmesini, yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesini ve Isıtma – Soğutma sistemlerinin kontrolünü yapmayı hedefliyor. Yönetmelik bir yıl sonra yürürlüğe girecek ve bu tarihten sonra yeni yapılacak tüm konutlar ile hizmet amaçlı ve ticari amaçlı tüm yapılarda enerji verimliliği zorunlu olacak.

Isı Yalıtımınını zorunlu kılan son gelişme ise Türkiye’ nin Kyoto Protokolü’ nü imzalaması oldu. Protokol gereği 2013 yılından itibaren ciddi yükümlülüklerin altına girecek olan ülkemizde, sera gazı salımını önleyecek çevreci yatırımlar hız kazanacak. Bu kapsamda en büyük yatırım ise Isı Yalıtımına yapılacak yatırım olacak. Dünyadaki tüm sera gazı salımının yüzde 1.3’ üne neden olan Türkiye, küresel ısınmaya en çok neden olan ülkeler sıralamasında 13. sırada yer alıyor. Isınmak için tüketilen fosil yakıtlar ise çevre kirliliğinin en önemli sebebini oluşturuyor. Isı yalıtımıyla konut başına atmosfere yayılan atık gaz miktarı da yarı yarıya iniyor.

Yasal Zorunluluklar Tamamlandi, Sıra Teşviklere Geldi

XPS Isı Yalıtımı / mantolama Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Baskanı Kubilay Ulu, Isı Yalıtımı / mantolama uygulaması için getirilen zorunlulukların önemli olduğunu, ancak yalıtım uygulamalarının artması için insanların önüne sadece yükümlülükler koymanın yeterli olmadığını söyledi. Çesitli teşvik mekanizmaları ile yalıtımın cazip hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Ulu, devlet destegi ile Isı Yalıtımına düşük faizli, uzun vadeli yalıtım kredisi imkâni yaratılması ve yalıtım ürünlerine KDV indirimi sağlanmasinin sektörün beklediği önemli düzenlemelerin başinda geldiğini açıkladi.

Ulu ayrıca, Isı Yalıtımını özendirecek kademeli ucuz enerji birim fiyatı uygulaması ve daha az enerji tüketenlerin enerjiyi daha düşük fiyatla kullanmasının da yalıtım uygulamalarını cazip kılacağını belirtti. Isı Yalıtımına ağirlik verilmesi için bilinç seviyesinin de artmasi gerektiği üzerinde duran Ulu, XPS Derneği olarak vatandaşlara Isı Yalıtımının faydalarını anlatmak için iki yılı aşkın süredir bir bilgilendirme kampanyası yürüttüklerini, gerek kamu otoriteleri gerekse özel sektörün bu tarz kampanyalara destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Doğru Ürünle Yapilan Yalıtım 400 TL’lik Faturayı 160 TL’ye Düşürüyor!

Isı Yalıtımı yaptırırken en önemli konunun standartlara uygun ürün seçimi ve kaliteli uygulamadir. XPS veya EPS levhalarin yer aldiği paket sistemleri seçmek önemli avantajlar sağlar. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen son teknoloji ürünü XPS ve EPS Isı yalıtım levhaları, yine standartlara uygun sekilde, bu konuda egitilmis ustalar tarafindan uygulandığında hem yaz hem de kış döneminde ısıtma ve soğutma maliyetlerinde % 60’a varan oranlarda tasarrufa imkân sağlıyor. Bu da örneğin 4 kişilik bir ailenin ısınmak için ödediği 400 TL’lik dogal gaz faturasının 160 TL’ye kadar düşmesi anlamına geliyor. Diş hava koşullarindan, darbelerden ve sudan etkilenmeyen levhalar ile yapilan Isı Yalıtımı uygulamaları bina ömrü boyunca performansini devam ettiriyor.

Tüm bu avantajlarına rağmen dıştan ısı yalıtımı uygulaması, binanın yapım aşamasında bina maliyetinde çok fazla bir yer kaplamamaktadır.

Isı Yalıtımı / mantolama uygulamaları konusunda detaylı bilgi almak için, 0224 250 16 56 numaralı telefondan bizlere ulaşmanız yeterli.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama Zorunlu Mu

Mantolamanın Hukuki Boyutları

Piyasadaki ve halk arasındaki deyimiyle mantolama gerçekte ısı yalıtımının karşılığı olarak kullanılmaktadır. Yasalarımızda mantolama diye bir deyiş bulunmamaktadır. Gerek kat mülkiyeti kanunun da gerekse enerji verimliliği kanunda ve ilgili yönetmeliklere hep ısı yalıtımı sözcüğü terci edilmektedir . Son yıllarda özellikle de bu yıl yöremizde ve çevremizde apartmanlarında sıkça mantolama çalışmalarına tanık olduk. Bu faliyet acaba yalıtım ihtiyacından mı yoksa yasal zorunluluktan mı kaynaklandı önce onu araştıralım. İlkin şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki yalıtımı gerçekten önemli ölçüde tasarruf sağlıyor.Özellikle doğalgaz fiyatlarının bir yılda yüzde 30 a varan artışları karşında binalara mantolama yaptırmak akla uygun geliyor.Yapılacak tasarrufun yüzde 30 lara vardığı söyleniyor.

Mantolama yaptırmak zorunlu mu?

Böyle bir zorunluluğun kısa vadede olmadığını baştan söyleyelim.Mevcut yasaları ve yönetmelikleri inceleyerek bu soruyu yanıtlamak uygun olacaktır;

1- İşin başı 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu dur. Bu kanunda dayanılarak yönetmelikler çıkarıldı 09.10.2008 tarihti resmi gazetede binalarda ısı verimliliği yönetmeliği yayınlandı.Bu yönetmeliğe göre,01.11.2008 den önce ruhsatını almış binalara bu yönetmelik uygulanmaz yine bu yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinde şu hüküm vardır;

“Geçici madde: 1- Yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden önce (yani 01.11.2008)yapım işi ihale edilmiş olan kamu binaları ile yapı ruhsatı almış özel binalar hakkında bu yönetmelik hükümleri uygulanmaz”

 

2- 05.12.2008 tarihli binalarda enerji performansı yönetmeliği nin geçici 3 üncü maddesine göre “… mevcut binalar ve inşaatı devam edip heniz yapı kullanma izni almamış binalar için enerji verimliliği kanunu nu resmi gazetede yayımı tarihinden itibaren 10 yıl içinde enerji kimlik belgesi düzenlenir”

Bu maddeye göre mevcut binalar için 2 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için bu tarihe kadar yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz;

Binaların dış cephesine mantolama yaptırmak faydalı fakat 2017 yılına kadar zorunlu değildir. Yeni yapılan binalar ise zaten yönetmelik hükümlerine göre ruhsatlandırıldıklarından onlar için bu konu sorun değildir.

Mantolama kararı nasıl alınır?

Kat mülkiyeti (ve/veya kat irtifakı) kurulmuş olan binalarda mantolama kararı alabilmek için KMK  hükümlerine uymak gerekir aksi takdirde alınan kararın hukuken takibinde zorluk çekilir.

Bu husus KMK madde 42 de düzenlenmiştir.Yasaya göre ısı yalıtımı hakkındaki kararın geçerli olabilmesi için sayı ve arsa payı çoğunluğun oyu gereklidir. Basit bir anlatımla 100 daireli bir apartmanda 51 oy yeterlidir, diyebiliriz.Ancak tüm dairelerin arsa sayımında bu formül doğrudur. Arsa payları farklı ise toplamını ikiye bölüp +1 ekleriz.Yine bir kişinin birden fazla dairesi varsa kaç dairesi olursa olsun o kişiyi 1 kişi olarak kabul edip hesabı ona göre yapmalıyız. Vekaleten oy kullanımında da bazı özellikler vardır: bir kişi oy sayısının yüzde 5 inden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak 40 ve daha az bağımsız bölüm bulunan taşınmazlarda 1 kişi en çok 2 kişiye vekalet edebilir. Mantolama kararı verildiğinde yapılacak giderler arsa payına veya her kişiye eşit olarak paylaşılır.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolamada Bilinmesi Gerekenler

Mantolama’da öncelikle firmalar güven vermelidir.

Fiyat teklifi alınırken ilk öncelikle neler beklenildiğidir. Eğer fiyat alınıyorsa tüm firmalara belirli bir teknik şartname verilmelidir. Mutlak suretle ve öncelikle aşağıdaki ihtiyaçlar belirlenmeli ve dikkat edilmelidir.

* Şahıslar değil Şirket olan firmalar tercih edilmelidir. Aksi halde işiniz yarım kalabilir, teslim edilmeyebilir. Ayrıca, Firmaların Kuruluş tarihi incelenmeli, yeni ve deneyimsiz firmalardan kaçınılmalıdır.
* Çalışacak personelin SGK kayıtlarının kontrolü yapılmalıdır.
* Paket sistem ürünler tercih edilmelidir. Çok ucuz malzemeler ve çok ucuz fiyatlar daha sonra geri dönüşü olmayan sorunlara neden olmaktadır. Boyalar dökülebilir, sıvalar ve levhalar şişme yapıp lodoslu havalarda uçabilir.
* Paket sistem ürünlerde ETAG 004 belgesi aranmalıdır. Bazı ürünler bu belgeye sahip olmasada ETAG 004 normlarına uygundur gibi aldatmaca kullanarak ETAG 004 logosunu ürünlerinde gösterebilmektedir. Örneğin Filli Capatect. Dolayısıyla TERRACO ürünleri tercih edilmelidir.
* 3-4-5 CM Levhalar kullanılması. İklim bölgelerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin, Bursa’da 5 CM Levha seçilmelidir.
* Yapının ölçüsü, güvenilen bir firma personeli ile lazer ölçüm cihazları ile birlikte alınmalıdır.
* Tercih edilen firma yerinde ziyaret edilmeli, referansları incelenmelidir.
* Grenli Dekoratif Boya(Önerilmez) veya Dekoratif Sıva üstüne Düz Boya Uygulaması (Önerilir)
* Pencere Denizlik Uzatmaları yetersiz ise Denizlik Uzatma ihtiyacının belirlenmesi
* Var ise, Su İniş Olukları ihtiyacının belirlenmesi
* Var ise, Çatı Harpuştası ihtiyacının belirlenmesi
* Tercih edilen malzemelerin teklif ile irsaliyeleri eşleştirilmeli, kontrolü sağlanmalıdır. Bazı firmaların mantolamada 3 ayrı kalitede ürünü bulunabilmekte. Örneğin, Filli Boya nın mantolama grubunda Capatech serisi teklifde yazılıyor. Daha sonra gelen malzemelerde sadece Levhaların Capatech(Dalmaçyalı), file, sıva, dübel, boya gibi diğer grupların Expert(Şantiye) grubu ürünler olduğu gözlenebilmektedir.
Ayrıca, mantolama grubundaki file çok önemlidir. Çin malı tabir ettiğimiz sıva altında bir kaç yıl içinde kaybolan çok ucuz fileler kullanılabilmektedir. File kalitesiz olursa sıvalar çatlar ve tutunamaz.
* Dübeller levha kalınlığı ile doğru orantıda olmalıdır. Örneğin, 5 CM Levhada 12,5 CM uzunlukta dübel tercih edilmelidir.
* Yapının drenaj ihtiyacı veya çatı izolasyonu ihtiyacı belirlenmeli. Aksi halde boyalar kabarabilir. Çabuk yıpranabilir.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama-Isı ve Ses Yalıtımı

Mantolama Sistemi ;

Kısacası, Beyaz Dizayn ile binalarınızı mantolama yaptırarak hem binalarınıza modern bir görünüm kazandırabilir hem de büyük ölçüde yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Fiyat almak veya ücretsiz keşif yaptırmak için lütfen bizimle irtibata geçin.

Yalıtımsız Binada…

Ses Yalıtımı…

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Dış cephe mantolama sektöründe, bitirldiği söylenen yapılmış uygulamaların yaklaşık % 15 inin yarım kaldığı, iş bitiminde bir çok farklı memuniyetsizleği sebep olan % 45 lik bir oran göz önünde bulundurulduğun da kurumsal firmalar ile çalışılması, müşteriler için açık bir avantajdır.

Firma seçerken en ucuza değil kaliteli malzemeyi kullanan firmalar seçilmeli ve teklif alınırken size sunulan hizmet detaylarını mutlaka incelenmelidir.

Kurumsal firmalarda oluşabilecek her türlü soru ve sorunda sizlere sağlayabilecekleri uzman teknik destek, finansal konularda oluşabilen sorunlar için finans sorumlusu ya da oluşan başkaca sorunları iletebileceğiniz bir temsilci avantajları ile mantolamanın başlangıcından bitişine ve sonrasında ki süreçte yetkili ve konularında uzman muhattap kişiler bulabilir, oluşan soru veya sorunlarınıza çözüm isteme şansına sahip olabilirsiniz.

Kurumsal firmaların müşterilere sağlayabildiği bir diğer avantaj ise, uyguladığı farklı sistemler ile düşürdüğü birim maliyet oranları sayesinde, müşterilerine çok daha ucuz ve çok daha kaliteli hizmet verebilmeleridir.

Kurumsal bir firma ile çalışılarak yaptırılan mantolama uygulamalarında istediğiniz niteliklere sahip bir mantolamayı, profesyonel bir ekip ve uygun fiyatlara yaptırabilmeniz mümkündür. Mantolama uygulaması öncesinde hazırlatacağınız bir teknik şartnamenin çeşitli firmalara iletilerek fiyat talebinde bulunabilir ve hazırlattığınız teknik şartnameye göre verilen fiyat tekliflerinden, firmalar arası farkları rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Uygulayıcı firma ile ilgili seçimlerde dikkat edilmesi gereken  diğer konular arasında; firmanın İzoder’ e üye olması, bir paket sistemin ana uygulayıcı bayisi olması, çalışmaları için İşveren Mali Sigortası ve 3. Şahıslar için Sigorta yaptırmış olması, bünyesinde kurumsal bir yapı içeriyor olması, uygulamayı takip edebilecek bir teknik kadrosunun olması, işi yapabilirlik derecesi, mali gücü ve elbette referansları en önemli kriterlerden bazılarıdır.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

İzoder Kimdir? İzoder Bursa?

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları  Derneği

1993 yılı Haziran ayında, Mehmet Ecvet Binyıldız, Orhan Turan, Korhan Işıkel, Metin Yılmazer, Mehmet Dinçer Erdoğan, Bülent Kıraç, Mehmet Özcan tarafından, yalıtım bilincini yurt çapında yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuştur. İZODER Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları  Derneği, “yalıtım” konusunda kamuoyunu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen ve bunu sağlamak üzere ısı, su, ses ve yangın yalıtım malzemesi üreticilerini, satıcılarını ve uygulayıcılarını bir çatı altında toplayan sivil toplum örgütüdür.

İzoder Bursa?

Bursa ‘da İzoder’in herhangi bir ofisi bulunmamaktadır. Yalnızde üye firmalar ve uzman uygulayıcı firmalar bulunmaktadır.

Firmamız da İzoder’in seçkin üyelerindendir. Bilgi Almak İçin, 0224 250 16 56

İzoder Vizyonu-Misyonu

Vizyonumuz

Yalıtım Sektöründe sözü geçen tepe örgütü olarak Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar yalıtım malzemeleri kullanımını AB seviyesine çıkarmak ve bölgesel güç olmak.

Misyonumuz

Sürdürülebilir bir gelecek için doğal kaynakları verimli kullanarak, insan güvenliğini ve çevre sağlığına duyarlı yapılarla, yaşam kalitesi ve konfor koşullarının arttırılmasını sağlamak ve yarınlarımıza yaşanılabilir bir dünya bırakmaktır.

Amacımız

Isı yalıtımı konusunda ülke çapında enerji ve döviz tasarrufu sağlanması,
Ses yalıtımı konularında yetkililerin ve toplumun dikkatini çekmek ve gerekli önlemlerin nasıl alınabileceğini göstermek, bu suretle insan sağlığının korunmasına katkıda bulunmak,
Su yalıtımı konusunda uygulamaların teknik kurallara uygun olarak yapılmasını temin etmek, insanların daha konforlu ve sağlıklı mahallerde yaşama ve çalışmalarının temini için kalıcı çözümler getirmek,
Yangın yalıtımı konusunda sektörün ve halkın bilinçlendirilmesi ve gerekli duyarlılığı sağlamak,
Son teknolojik gelişmeleri üyelerimize bildirerek onları teknik konularda bilinçlendirmek,
Yalıtım bilincinin gelişimini sağlayarak çevre kirliliğini önlemek,
Seminerler, yayınlar, ve diğer aktivitelerle yalıtım konusunda bilgi kaynağı olmak,
Yalıtımı ilgilendiren her konuda ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gibi konularda resmi makamlarla diyalog halinde olup ülkemizde yalıtımın çağdaş ülkeler seviyesine getirilmesi için her türlü çaba ve katkıyı koymak,
Şartnameler, yöntemler ve kurallar geliştirip uygulayarak yalıtımın kalite performansını geliştirmek,
Ortak konulardaki amaçlara ulaşmak için diğer sektör grupları (üniversiteler, vakıf ve dernekler, müteahhitler, kamu kuruluşları, vb.) ile işbirliği yapmak,
Sektörün görüşlerinin kamu kurum ve kuruluşları nezdinde temsilcisi olmak,
Bilim adamları ve öğretim üyeleri ile işbirliği yaparak kamuoyunu yalıtım konusunda bilinçlendirmek, İZODER’in ana amaçları olarak ifade edilebilir.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Yalıtım=Yatırım=Tasarruf

Yalıtım konusunda yaygın hatalardan biri ısının daha çok pencereden ve çatıdan kaybolduğuna inanmaktır. Oysa ısı enerjisinin büyük bölümü geniş yüzey alanlarına sahip soğuk dış duvarlar üzerinden kaybolmakta ve bu kayıp toplam ısı kaybının yarısını teşkil etmektedir. Demek ki amaç tasarrufsa pencereleri yenileme ve çatı katına yalıtım yapmanın yanı sıra en fazla ısı kaybının olduğu dış cepheyi mantolamak en etkili tedbirdir.
Dış cephenize uygulanacak doğru bir ısı yalıtım (mantolama) sistemi ile ortalama %50’lik enerji ve yakıttan tasarruf sağlayabileceksiniz.  Uygulanan ısı yalıtım sistemi ile sağlanan yakıt tasarrufu sayesinde ısı yalıtım (mantolama) maliyeti ortalama 3 kış sezonunda karşılanabilmektedir. Bu amortisman süresi, tüketilen yakıtım miktarına, türüne ve binanın tipine göre 2 ile 5 yıl arasında değişebilmektedir. Isı yalıtımının  4 mevsim sürecek bir ekonomi olduğu düşünüldüğünde, ayrıca yaz sezonunda yalıtım ile azalacak olan klima giderleri de (elektrik,soğutma gazı,servis) hesaba katılacak olursa amortisman süresi daha da kısalacaktır.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Terraco Paket Sistemi

Ecotherm Isı Yalıtım Levhası 

Ecotherm ısı yalıtım paketi levhaları 16-30kg/m3 yoğunlukta EPS, 28-32 kg/m3 yoğunlukta XPS ve 80-150 Kg/m3 yoğunluk aralığında Taşyünü levhalardan oluşmaktadır.Yalıtım levhaları TS925 standardına uygun olarak yalıtım paketi içerisinde istenilen kalınlıkta teslim edilmektedir.

 

ISI YALITIM DÜBELLERİ

EcoTherm yalıtım sistemi içerisindeki yalıtım dübelleri plastik ve çelik çivili olmak üzere yüzey durumuna göre tuğla, gazbeton ve OSB dübellerinden oluşmaktadır.

 

DONATI FİLESİ

Terraco EcoTherm Yalıtım Sistemi için tasarlanan donatı filesi, üstün alkali dayanımlı, E-Glass, 160 gr./m2 ağırlıkta, çekme mukavemeti >2000 N/5cm2 değeri ile yalıtım sistemi üzerinde almaktadır.

 

ÇİMENTO AKRİLİK ESASLI ISI YALITIM LEVHA SIVASI

Styrobond DP HB, dış cephe ısı yalıtım uygulamalarında kullanılan ısı yalıtım levhalarında sıva katı oluşturmak amacı ile geliştirilmiş çimento-akrilik esaslı lif katkılı 10-15mm.’ye kadar olan yüksek kalınlıklardaki uygulamalar için tasarlanmış, özel bir sıva malzemesidir. Styrobond DP High Build esnek, buhar geçişine elverişli olup çatlama ve dökülme yapmaz.

 

STYROBOND FM (Fiber Modified)

Styrobond FM, ısı yalıtım sistemlerinde sıva katı oluşturmak amacı ile FİLESİZ UYGULAMALAR için tasarlanmış ve özel olarak geliştirilmiş çimento-akrilik esaslı lif katkılı, esnek bir sıva malzemesidir. Styrobond FM aynı zamanda yalıtım sistemlerinde kullanılan donatı filelerinin, levha üzerine sabitlenmesi amacı ile de kullanılır. Esnek, buhar geçişine elverişli, çatlama ve dökülme yapmaz. Özellikle file uygulamalarında güçlük yaşanan köşe dönmelerinde bölgesel çözüm için kullanılabilir.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Austrotherm İle Mantolama

Austrotherm EPS Mükemmel bir duvar yalıtımı, bina temelinden başlar ve çatıda son bulur. Isı yalıtım sistemleri olarak Austrotherm EPS F PLUS tüm ihtiyaçları karşılamak üzere mükemmel ve çevre dostu çözümler sunar. Bir binanın görünümünde dış cephe çok önemlidir. Binaya kişisel bir dokunuş vermekle birlikte ev sahipleri veya sakinlerinin de zevkini ortaya koymaktadır. Ancak hepsi bu kadarla da kalmamakta; dış cephe aynı zamanda rüzgâr ve hava, sıcak ve soğuğa, kar ve yağmura karşı da korur. Bu nedenle dış cephe ısı yalıtımı, binaları korucuyu bir görev de üstlenmiştir.

Austrotherm Dış Cephe Mantolama Sistemi Eps ve Xps
Isı yalıtım sistemleri ve avantajları:

20 dereceye varan iç duvar yüzeyleri, yani sıcak bir duvar ile muhteşem rahatlık.
Austrotherm EPS F PLUS dış cephe yalıtım levhaları sayesinde ısıtma ve soğutma giderleri tasarrufu.
İsteğe göre ısı yalıtımı seçenekleri: 2 ile 50 cm’ ye kadar yalıtım kalınlığı olanakları.
Dış tarafta yer alan ısı yalıtım sistemi duvar içerisinde sıcaklık değişimlerini ve gerilimlerini engellemekte.
Yenileme için kolay ve ekonomik yöntem. Eski bina ve yapılarda ısı yalıtım bileşik sistemleri çoğu zaman yenileme önlemleri için tek çözüm olmaktadırlar, örneğin çatlaklarda.


Komple termik koruma:

Yeni yapı ve yenilemelerde profesyonel organizasyon Avantajları

ısıtma ve soğutma giderlerinde etkin düşüş
Isı yalıtımlı duvarlar sayesinde keyifli yaşam ortamı
Daha ince duvar tasarımları
4 m² ‘ye varan alan avantajı
Daha kolay ve basit uygulama

Austrotherm Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemi Eps ve Xps
Yeni binada, ısı yalıtım uygulamaları:

1 Zemin
2 Astar Sıva
3 Isı Yalıtım Levhası Yapıştırıcısı
4 Austrotherm EPS® F Plus
5 Dübel
6 Entegre Tekstil Cam Kafesli Yapıştırıcı
7 Astarlama
8 İnce Sıva

Uygulama uyarıları:

Zemin sağlam, kuru, temiz ve taşıyıcı nitelikte olmalıdır. Dökülmüş veya zor tutan zeminler giderilmeli veya yamanmalıdır. Duvarın sonradan nem alması engellenmeli.
EPS ısı yalıtım levhalarının başlayacağı seviye olan subasman kotu belirlenmeli ve bina çevresi boyunca işaretlenmelidir.
Levha kalınlığındaki subasman profilini dübel ile sabitleyin.
Yapıştırıcıyı Austrotherm EPS F Plus levha üzerine kenar çerçeve ve noktasal yöntem ile uygulayınız. Yalıtım levhalarının birleşme ve yerleşme kenarlarından yapıştırıcı taşmamalıdır, aksi takdirde ısı köprüleri oluşabilir.
Levhaların üzerlerine ilk kat olarak 2-3 mm kalınlığında özel sıva uygulayın, plastik kaplı cam ipliğinden yapılmış file, yapıştırıcı ile yedirilerek levhalara yapıştırın. Filenin enine boyuna ek yerlerinde 10 cm bindirme yapın.
İsteğe bağlı görünürlülükte ince sıva uygalayın ve şekillendirin.

Austrotherm eps f plusGenleştirilmiş Polistren sert köpükten oluşan dış cephe yalıtım plakası. Isı yalıtım gücü yüksek, formu bozulmaz, kolay uygulanabilir, su geçirmezdir.

Uygulama Alaları:

Isı yalıtım sisteminin dış cephe yalıtımı (tam ısı yalıtımı) yapılmak istendiğinde kullanılır
Özellikleri Hücre içeriği: Hava Ürün tipi: TS 7316 EN 13163’ e göre EPS Kenar şekli: Düz kenar Uzunluk ve genişlik: 1000 x 500 mm Kaplama alanı: 0,5 m² / plaka Çekme mukavemeti: 150 kPa (15 t/m²) Isı iletkenliği: λn=0,040 W/(mK) Yanma sınıfı: B1 (zor alev alır)

Genleştirilmiş Polistren sert köpükten oluşan ısı yalıtım gücü yüksek dış cephe yalıtım plakası. Güçlü ısı yalıtımı sağlar, formu bozulmaz, kolay uygulanabilir, su geçirmez, ekolojik özellikler taşır.

Uygulama Alanı:

Isı yalıtım sisteminin dış cephe yalıtımı, güneş ışınlarının direkt etkisinden koruyan yalıtım plakaları.
Özellikler: Hücre içeriği: Hava Ürün tipi: TS 7316 EN 13163’ e göre EPS-F Kenar şekli: Düz kenar Uzunluk ve genişlik: 1000 x 500 mm Kaplama alanı: 0,5 m² / plaka Çekme mukavemeti: 150 kPa (15 t/m²) Isı iletkenliği: λn=0,032 W/(mK) Yanma sınıfı: B1 (zor alev alır)

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Isı Yalıtımı Maliyetleri Azaltır

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımının, dolaylı birçok faydası vardır. Isı yalıtımı yapılan yeni binalarda ısınma için daha az enerji gerekeceğinden, kazan büyüklüğü, radyatör sayısı ve kalorifer tesisatının diğer ekipmanları daha az kullanılır. Radyatör sayısının ve dilimlerinin azalması, odaların kullanım alanını da artıracaktır. Isı yalıtımının yaygınlaşması bu alanda yatırımları artıracak ve bu da işsizliği azaltıcı bir gelişme olacaktir.Aynı zamanda tesisatlarda yapılan ısı yalıtımı, tesisatları korozyondan koruyarak ömrünü uzatacaktır.

Yalıtımlı ve Yalıtımsız Bir Binanın Mukayesesi

İstanbul’da inşa edilecek olan bir binanın yalıtılması ile işletme ve ilk yatırım maliyetlerinden elde edilebilecek parasal tasarrufu, bir örnekle anlatmak mümkün. Hesaplamalarda; taban alanı 200 m2 olan (her katında 90 m2’lik ikişer daireye sahip) 4 katlı bir apartman örnek alındı. Söz konusu binada; 264,4 m2’si betonarme kolon ve kiriş, 297,4 m2’si tuğla dolgu duvar olmak üzere, toplam 561,8 m2’ dış duvar alanı mevcut. Kat yüksekliği 2,7 m olan binada, 86,2 m2 camlama bulunuyor.

Yalıtımsiz Durum (Mevcut Durum):

Yalıtımsız durumda binada herhangi bir ısı yalıtım malzemesi kullanılmamıştır. Dış duvarlar 19 cm tuğla üzerinde 2 cm iç ve dış sıvaya sahiptir. Tavan ve tabanda da ısı yalıtımı bulunmuyor. Yalıtımlı durum (TS 825’e uygun): yalıtımlı durumda ise binanın tavan, taban ve dış duvarlarinda; TS 825 “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları” ve “Isı Yalıtım Yönetmeliği”ne uygun olacak şekilde ısı yalıtım malzemelerinin kullanıldığı varsayılmıştır. Tavanda 12 cm, tabanda 4 cm ve duvarlarda dıştan 4 cm ısı yalıtım malzemeleri kullanılmıştır. Böylece binanın yalıtımsız ve yalıtımlı durumları arasında doğalgaz tasarrufu ve yalıtım maliyeti mantolama maliyeti açısından bir karşılastırma yapmak mümkün olmaktadir. Karşılaştırmada pencerelerin etkisi ele alınmamıştır. Her iki durumda da binanın pencerelerinin 12mm boşluklu yalıtım camı ünitesi ve plastik doğramalı olduğu kabul edilmistir. TS 825’e göre binada uygulanacak yalıtım kalınlığı belirlenmiş ve yapı elemanlarının detaylari oluşturulmuştur. Binanın ısıtma yükü ise TS 2164’e göre hesaplanmıştır.

Sonuçlar

Örnek binaya yapılan ısı yalıtımı uygulamasıyla; sağlıklı ve konforlu yaşam koşullarının oluşturulması için gerekli yıllık ısıtma ihtiyacında yaklaşık % 60’lık azalma hesaplanmıştır. Yalıtımsız binanın toplam ısı kaybı 79 kw., buna karşılık yalıtımlı binada toplam ısı kaybı 32 kw olarak hesaplanmıştır. Yalıtım uygulamalarının toplam ısı kaybını azaltıcı etkisi; ekonomik olarak hem işletme, hem de ilk yatırım maliyetlerine etki edecektir.

İlk Yatırım Maliyetleri Açısından Karşılaştırma

Toplam ısı kaybının düsük olması; kazan kapasitesinin küçülmesini, radyatör miktarının azalmasını ve ısıtma tesisatında kullanılan borularin çaplarının küçülmesini sağlar. Bu durum ısıtma sistemi için gerekli olan ilk yatırım maliyetini düşürür.

Yalıtımsız binada toplam ısı kaybina bağlı olarak kullanılması gereken kazanın kapasitesi 82 kw iken, yalıtımlı binada 35 kw’lık bir kazan tüm ihtiyaçları karşılar. Kazanın maliyetini öncelikle kapasitesi belirler. Yalıtımsız binada tesis edilmesi gereken kazanın maliyeti 2.531 $ iken TS 825’e uygun yalıtımlı binada kazan maliyeti 893 $’dır. Bu çalişmada ele alınan binaya yalıtım uygulanması ile kazan maliyetinden edilen tasarruf 1.638 $’dır.

Benzer şekilde; ısıtma yükünün yalıtım uygulamasi ile azalmasi, ısı transfer yüzeyi sağlayan radyatörlerin de miktarını ve dolayısıyla maliyetlerini düşürür. Yalıtımsız binada kullanılması gereken radyatör maliyeti 1.250 $ iken TS 825’e uygun yalıtımlı binada radyatör maliyeti 534 $’dır. Yalıtım uygulanan binada, radyatör maliyetinden 716 $ tasarruf edilmiştir.

Yalıtımlı / mantolama lı ve yalıtımsız bina ilk yatırım yönüyle ele alındığında; yalıtımsız binada ısıtma sistemi için 8000 TL yatırım gerekirken, yalıtımlı binada sadece 3000 TL’lık bir yatırım yeterlidir. Yalıtım uygulaması ile ısıtma sisteminin kurulmasinda 2.354 $ tasarruf elde edilir. Bu gider sadece bir defaya mahsustur.

İsletme Maliyetleri Açısından Mukayese

Toplam ısı kaybının düşük olmasının bir başka getirisi de ısıtma için gereken yakıt miktarının azalması ve işletme maliyetlerinin düşmesidir. Yalıtımsız binada, ısıtma periyodu boyunca yıllık 9000 TL değerinde 23.413,75 m3 doğalgaz yakılması gerekirken, yalıtımlı binada ayni zaman aralığında 4100 TL değerinde 9.993,67 m3 doğalgaz kullanılması yeterlidir. Dolayısıyla işletme maliyetleri ele alındığında; yalıtım uygulaması ile yıllık 4500 TL tasarruf yapılmaktadir.

İzolasyon uygulamasının belirli bir maliyetinin olması kaçınılmazdir. Bu binanın yalıtımı 23000 TL değerinde bir ilk yatırım maliyetine sahiptir. Fakat ısıtma sisteminin ilk yatırım maliyetinden 5000 TL tasarruf edilmesi ile yalıtım uygulamasının ilk yatırım maliyeti 19000 TL olarak düşünülebilir. Söz konusu bu yatırım maliyeti, isletme maliyetlerinden elde edilen tasarruf göz önüne alındığında (19000 RL / 4900 TL) yalıtım uygulamasının, binanın 4. kullanım yılında kullanıcısına kâr ettiren bir yatırım olduğu ortaya çıkar. Bu çalışmada binada yaz mevsiminde soğutma yapılmadığı göz önüne alınmıştır. Dolayısıyla, hem ısıtma hem de sogutma sistemlerinin ilk yatırım ve işletme maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlayan yalıtım uygulamalarının, sadece ısıtmadaki etkisi ile yalıtım için yapılması gereken yatırımın 4 yılda kendini geri ödediği sonuç elde edilmistir. Soğutma sistemine de sahip olan binalarda sistem kendini çok daha kisa sürede geri ödeyecektir. Yalıtımsız binanın toplam ısı kaybi 79 kw, yalıtımlı binanın toplam ısı kaybi 32 kw olarak hesaplanmıştır. İlk yatırım ve işletme maliyetleri açısından iki yapı aşağıda karşılaştırılmıştır.

Kazan (Isıtma Tertibatı) Maliyetleri

Yalıtımsiz binadaki kazan maliyeti: 5000 TL
Yalıtımlı binadaki kazan maliyeti: 2000 TL
Kazan maliyetinden tasarruf: 3000 TL

Radyatör Maliyetleri

Yalıtımsız binadaki radyatör maliyeti: 2500 TL
Yalıtımlı binadaki radyatör maliyeti: 1000 TL
Radyatör maliyetinden tasarruf: 1500 TL

Toplam Isıtma Sistemi Maliyeti

Yalıtımsız binadaki sistem maliyeti: 7500 TL
Yalıtımlı binadaki sistem maliyeti: 3000 TL
Toplam sistem maliyetinden tasarruf: 4500 TL

İşletme Maliyetleri Açısından Mukayese

Gerekli olan yıllık yakıt miktarı ve maliyeti
Yalıtımsız binadaki yakıt maliyeti (23.413,75 m3 doğalgaz); 8000 TL
Yalıtımlı binadaki yakıt maliyeti (9.993,67 m3 doğalgaz); 4000 TL
Isletme maliyetinden tasarruf (13.420,08 m3 doğalgaz); 4000 TL

Isı yalıtımı
Enflasyonun olmadığı ve yakıt fiyatının hiç artmadığı düşünülse dahi, geri ödeme süresi hesaplandiğinda 3-4 yıl sonucuna ulaşılır. Geri ödeme süresi; enflasyon oranının yüzde 5 olması durumunda; 2-3 yıl, % 10 olması durumunda ise neredeyse 2 yıldır.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Mantolama Nedir?

Mantolama basit olarak, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerdeki ısıyı korumak kısaca hapsetmek amacı ile yapının bir nevi manto içine alınması, uygun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı yalıtımı, herhangi bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde , gerekli ısı izolasyon katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeylerine yapılan ısı izolasyonudur.

Mantolaması iyi olan bir yapıda ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjinin daha az kullanılması ve ısıtma ve soğutma sistemlerinizden kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesine de yarar. Aynı zamanda bir diğer yönden de bakarsak daha az yakıt kullanılması hava kirliligini önler. Yapıların cephelerinde ısı ve nem iletimi azalacağından binaların ömrü uzar.

Mantolama; sadece kışın içerideki sıcak havanın dışarı çıkması anlamında değildir. Aynı zamanda yaz aylarında da içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur ve iç kısımların ısı kaybını azaltır. mantolama dediğimiz sistem günümüzün en yaygın ısı yalıtım sistemidir.

İnsanlar konforlu ve ekonomik yaşama ihtiyacını her geçen zaman diliminde artarak hissetmişlerdir. Bu gelişmeler doğrultusunda da karşılaştıkları problemlere çözümler aramışlardır. Yapılarda ısı yalıtımı bu çözümlerin başında gelmektedir. Mantolama malzemeleri ile ilgili bir çok çalışma 20. yüzyılın ilk yarısında yapılmış ama geliştirilen bu malzemeler yaşanılan petrol krizinin ardından kullanılmaya başlanmıştır. Yaşanan ekonomik zorluklar artık hayatımızın her alanında tasarruf yapmamızı gerektirdiği gibi enerji kaynaklarımızın azlığı ve çevre kirliliği de yaşamlarımızı ciddi olarak etkilemektedir. Bu nedenle mantolama bugünün ve geleceğin vazgeçilmezidir.

Tanım : Farklı iki ortam ve sıcaklıktaki ısı transferini engellemek amaçlı yapılan işleme ısı yalıtımı denir. Bu ısı transferini azaltmayı sağlayan malzemelere ısı yalıtım malzemeleri adı verilir. Isı yalıtım malzemelerinin en temel özelliği (λ) ısı iletim katsayısıdır. Isı iletim katsayısı yükseldikçe ısı yalıtım malzemeleri nin ısı yalıtım özelliği azalır. IS0 ve CENN Standardına göre ısı iletim katsayısı 0,065 W/mK degerinden küçük olan malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak kabul edilir.

MANTOLAMA NEDİR ?

Mantolama adı verilen Dış Cephe Isı Yalıtımı Sistemleri uzun yıllar öncesinden Avrupa ülkelerinde standartlarla çerçevelenmiş ve enerji tasarrufu amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.Ülkemize maalesef gecikmeli gelen bu tasarruf sistemi sebebi ile enerji satan bir ülke iken dışarıdan enerji alan bir ülke konumuna gelmiş bulunmaktayız. Yerküre üzerindeki kaynakların hızla tüketildiği düşünüldüğünde tasarruf tedbirlerimizi almak için daha fazla gecikmememiz gerekliliği açıkça görülmektedir.

Yapılarımızda ısınma ve serinleme amaçlı kullandığımız kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazların sarf ettikleri enerji, dış cephe mantolama tatbikatları ile %50 azaltılabilmektedir. Eğer binalarımızın temel ve çatılarında da mantolama yapılmışsa bu oran %60’lara kadar çıkacaktır. Bu kadar önemli bir tasarrufun sadece kendi bütçelerimize değil ülke ekonomisine de önemli katkılar saglayacağı unutulmamalıdır. Binalarımızda en önemli ısı kayıpları kolon ve kirişlerden kaynaklanmaktadır. Bu sebep ile iç duvarlarda yapılacak Mantolama tatbikatları asla sonsuz ömürlü olamayacaktır, dış cephede ve bina duvarlarının tamamını kaplamadıktan sonra Mantolama sistemlerinde tatmin edici sonuç alınamaz. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmayacak şekilde yapının dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır.

Kolonlar, kirişler, duvarlar, pencere merkezleri, çıkma altları bir bütün olarak mantolanmalı ve yapının tamamı koruma altına alınmalıdır.

Dogru bir şekilde Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri ile kaplanan bir binanin korozyon problemini bir daha yasamayacağını, yaşının sabitleneceğini ve mantolamanın bina ömrü kadar hizmet verebileceğini unutmamamız gerekmektedir. Yapılarda mantolama uygulaması ısınma için kullanılan enerjiden tasarruf edilerek gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre için doğrudan bir kazanç sağlar. Duvar, ısı köprüleri, zemin ve tavan yüzey sıcaklıklarının iç konfora olduğu kadar yapı kabuğu üzerinde de önemli etkileri vardır. Yeterli yalıtım yaşam kalitesine katkıda bulunur ve bina dokusunun korunmasına yardımcı olur.

Dış cephe mantolama için teknik verilere uygun olan ve olmayan çok çesitli ürünleri bulmanız mümkün. Mantolama uygulamasından maksimum derecede fayda sağlamak için ürün kalitesi teknik değerleri üstün malzemelere ek olarak Uugulamanın da hassas yapılması gerekmektedir. Ürün ve uygulamanın birleşmesi sonucunda Mantolama tam performans ile çalışacak size konforlu ve sağlıklı bir mekan oluşturacaktır.

Bu çözümde kullanılan bileşenler doğru nitelikte seçilmiş ısı yalıtım levhaları, levhaların yüzeye ankrajlanmasını sağlayan özel dübeller, yine levhaların yüzeye yapışmasını sağlayıcı özel yapıştırma harcı ve mantolamaya özel sıva harcı, sıva aderansini arttıran sıva filesi, boşluklarda kullanılmak üzere tasarlanmış alüminyum profillerden oluşmaktadır.

Ülkemizde dış cephe yalıtım ile enerji tasarrufunun yaygınlaştırılmasına yönelik TSE, Bayındırlık Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı nezdinde gerçekleştirilen çalışmalar ile TS 825 “Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği” standardı, Nisan 1998’de revize edilmiş ve Haziran 2000’den itibaren de yeni inşa edilecek yapılarda zorunlu bir standart haline gelmiştir. Mantolama uygulama zorunluluğu, belediyelerin ilgili bölümleri ve yapı denetim firmalarınca denetlenmektedir.

MANTOLAMA NASIL YAPILIR

Uygulama öncesi: Kullanılacak yapıştırma harcı çimento esaslı olacak ise +5 ile +30 0C sıcaklıklar uygundur. Aşırı sıcak veya aşırı yağışlı havalarda iskelenin ağla kapatılması önerilir. Don tehlikesinin beklendiği durumlarda uygulamadan kaçınmak gerekir. Uygulama yapılacak yüzey nemli olmamalı, duvar ve sıvalar kurumuş olmalıdır. Yüzey sertliği önceden kontrol edilmeli, kirler temizlenmeli, sıva çatlakları tamir edilmelidir. Binanın yatay ve düşey düzlemde terazisinde olup olmadığı kontrol edilir. Yüzey eğrilikleri kaba sıva ile düzeltilmelidir. Bina yüzeyindeki su iniş boruları, anten, çamaşır demirleri vs. uygulamadan önce sökülür. Düşeydeki kaçıklığın çok fazla olduğu yüksek binalarda, her 3 katta bir yatay derzleme yaparak sorunu bu derzler arasında çözmek gerekir. Aksi takdirde en üst kata ulaşıldığında 15-20 cm. ler civarında sıva kalınlığı kullanmak gerekir ki pratik olarak bu imkansızdır.

Subasman profilinin yerleştirilmesi: Subasman profili su basman seviyesinin 20 cm. altında tespit edilir. Subasman profili kullanılacak levhanın kalınlığına göre seçilir. Profillerin kalınlığı piyasada genelde 33mm, 43 mm, 53 mm, 63 mm gibi boyutlarda, profil uzunluğu ise 2,50 m uzunlukta olmaktadır. Yatay bir şekilde terazisinde duvara sabitlenir. 50 cm.de bir vidalama yapılarak profil duvara çakılır. Yalıtım levhaları kalın ise vidalama daha sık olmalıdır. Profiller arasına 0,5-1,00 cm.lik genleşme derzi bırakılmalıdır. Duvar tam düz değilse arada boşluklar kalır. Bu durumda birtakım plastik takozlarla destekleme yapılır. Profili don seviyesine kadar indirerek buradan başlatmak gerekir. Bodrum katlarda da ısıtılan mekanlar varsa mutlaka bodrum duvarları da yalıtılmalıdır.

Mantolama Levhalarının yapıştılması: Çimento esaslı yapıştırma harçları piyasada genelde 25 kg.lık kraft torbalarda satılmaktadır. Bir torba yapıştırma harcı içinde yaklaşık 6 lt. su bulunan kovaya yavaşça dökülür. Düşük devirli bir karıştırıcı ile karıştırılır. Hazırlanan karışım 8-10 dk. Kadar dinlendirildikten sonra 2-3 dk. daha karıştırılır. Artık yapıştırma harcı kullanıma hazırdır. Bu karışımın 2 saat içinde tüketilmesi gerekir. Yapıştırma harcı uygun şekilde hazırlandıktan sonra mala ile levhanın arkasına sürülür. Levhanın arka yüzeyinin dört kenarına ayrıca yüzeyin ortasına da 3 öbek şeklinde uygulanır. Sıvanın kenarlardan dışarı taşmasını önlemek için 0.5 cm. kadar içerden sürülmelidir. Arka yüzeyin ise en az %40 ının yapıştırıcı ile kaplanması gereklidir. Bina yüzeyindeki eğiklik 2 cm.e kadarsa bu yöntem uygulanır. 2 cm. den daha büyük eğiklikler önceden tamir harçları veya kaba sıvayla düzeltilmelidir. Arka yüzeyin tamamının yapıştırıcı harçla kaplandığı uygulamalar da vardır. Bina yüzeyi çok düzgün ise bu uygulama yapılabilir. Çimento harçlı yapıştırıcı m2 başına yaklaşık 5 kg. olarak uygulanmalıdır. Çimento harçlı yapıştırıcıların yanında poliüretan bazlı yapıştırıcılar da vardır. Bunlar, çimento harçlı yapıştırıcılara göre işçilik açısından daha pratiktirler. Ayrıca duvara çok iyi yapıştıklarından 10 metrelik yüksekliğe kadar dübelleme gerektirmemektedirler.

Mantolama Levhalarının yerleştirilmesi: Levhalar, su basman profil seviyesinden başlanarak yukarıya doğru ilerlenerek yapıştırılır. Levhalar her sırada şaşırtmalı olarak yapıştırılmalıdır. Levhalar yapıştırıldıktan sonra düzgün bir mastar ve su terazisi ile yatay ve düşeyde terazisinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bina köşelerinde de her sırada yarım ve tek levhalar kullanılarak şaşırtmalı yapıştırma devam ettirilir. Pencere ve kapı boşluklarında, köşelere gelen levhalar L şeklinde kesilerek yapıştırılır. Levhalar arasında boşluk bırakılmamalıdır. Kalan boşluklar kesinlikle sıva ile doldurulmaz, bu boşluklar yine levhadan kesilen parçalarla doldurulmalıdır veya sprey yalıtım köpüğü uygulanmalıdır. Bina derz yerleri üzerine levha yapıştırılarak kapatılmaz. Aksi takdirde derz yerlerinde ciddi çatlaklar oluşacaktır. Buralarda derz profili kullanılır. Levhaların bina yüzeyinde çok uzun süre güneşe maruz kalması engellenmeli, iskelede branda kullanılmalıdır. Toprak seviyesinden itibaren darbeye açık olan yüzeylerde belli bir yüksekliğe kadar kullanılan levhaların basma mukavemeti en az 200 kPa ve tam daldırmadaki hacimce su emme değeri %1,5 un altında olmalıdır.

Mantolama Levhalarının Dübellenmesi: Yapıştırma harcı tam olarak kuruduktan sonra (en az 24 saat sonra) dübelleme işlemine geçilir. Binanın rüzgara göre konumu, rüzgar şiddeti, binanın yüksekliği gibi etkenler dübel sayısının belirlenmesinde rol oynar. Dübellemenin amacı levhaların duvarlara mekanik olarak tespit edilmesi ve zamanla levhaların koparak düşmesinin önlenmesidir. Genelde metrekareye 6 adet dübel uygulanır. Çok sık yapılan uygulama levha köşelerine 1er adet, levha ortasına 2 adet dübel uygulamasıdır. Bina köşeleri yüksek binalarda rüzgardan çok etkilenirler. Bu nedenle yüksek kotlarda bina köşelerinde dübel sayısı arttırılır. 8 m. yüksekliğe kadar 6 adet/m2 ; 8-20 m.ye kadar 8 adet/m2 ; 20 m. ve üstünde 10 adet/m2 dübel uygulanır. Bina ve pencere kenarlarında kenara 10-15 cm. mesafe bırakılarak dübelleme yapılır. Tuğla duvarlarda plastik çivili, beton yüzeylerde çelik çivili plastik geniş başlıklı dübeller kullanılır. Dübellerin hurda plastikten üretilmediğine emin olunmalıdır. Dübel yüzeyde en az 3 cm. genişlikte bir tutunma yüzeyine sabitlenmeli, gazbeton duvarlara en az 6 cm., tuğla duvarlara en az 5 cm., beton duvarlara en az 4 cm. girmelidir.Delik boyu, dübel boyundan 1 cm. uzun olacak şekilde açılmalıdır. Uzunlukları piyasada genelde 95mm-115 mm-135 mm gibi ölçülerde satılır. Gaz beton duvarlar için bu ölçü 160 mm.ye çıkar. Dübel uzunluğunu seçerken levha kalınlığı + yapıştırma kalınlığı (5mm) + kaba sıva payı (10 mm) + ankraj derinliği (50 mm) olarak hesap edilir. Ahşap yüzeyler için OSB dübelleri kullanılır. XPS ve EPS levhalarda plastik dübel kullanılırken taşyünü levhalarda çelik dübel kullanılır.

Birinci kat sıva: Dübelleme işlemi bittikten sonra sıva işlemine geçilir. Bu sıva, çimento esaslı, elyaf ve polimer katkılı ince agregalı bir sıvadır ve iki ayrı katman olarak uygulanır. İlk kat sıva yaklaşık 2 mm. kalınlığında uygulanır. Burada en önemli uygulama sıva filesi uygulamasıdır. Sıva filesinin file aralığı 3,5 x 3,5 , 4 x 4 veya 5 x 5 mm. dir. Alkali ortama dayanıklı, 145-160 gr/m2 ağırlıkta, cam elyafından üretilmiş olmalıdırlar. Yüksek darbe dayanımı gerektiren yerlerde en az 340 kg/m2 ağırlığındaki fileler kullanılmalıdır. Sıva filesi (donatı filesi) yukardan aşağı bastırılarak yaş sıvanın içine gömülür. Birleşme yerlerinde mutlaka 10 cm. birbiri üzerine bindirilir. Pencere ve kapı köşelerinde ayrıca çapraz halinde ek bir file katmanı daha uygulanır. Tam olarak kurumadan, sıva filesi ve profil uygulamaları yapıldıktan sonra ikinci kat sıva uygulamasına geçilir.

Profillerin Yerleştirilmesi: Köşe profili, denizlik uzatma profili, fuga profili gibi birtakım profiller tamamlayıcı eleman olarak yalıtım uygulamasında görev yaparlar. Köşe profilleri, bina köşeleri ve pencere-kapı kenarlarında kullanılır. Hem düzgün bir kenar elde etmek, hem de köşeleri darbelere karşı korumak için metal veya plastikten imal edilmişlerdir. Kendiliğinden fileli olanları tavsiye edilir. Konsol ve balkonların yatay köşelerinde ise damlalıklı köşe profilleri kullanılmalıdır. Damlalıklı profiller sayesinde suyun cepheden uzaklaştırılması kolaylaşacaktır. Bina dış yüzeyine yapılan ısı yalıtımı neticesinde binanın dış kabuğu kalınlaşacaktır. Dolayısıyla ikamet edilen yapılarda önceden yerleştirilmiş pencere denizlikleri kısa kalacaktır. Bu sorunu çözmek amacıyla denizlik uzatma profilleri yerleştirilir. Denizlik uzatma profillerinin üzerine basılmamalı, yük bindirilmemelidir. Binalarda estetik görünüm amacıyla levhalar üzerine fugalar açılabilir. Bu durumda yine ilk kat sıva yapıldıktan sonra fuga profilleri kullanılmalıdır. Fileli fuga profilleri de vardır.

İkinci kat sıva: İlk kat sıva uygulaması tam olarak kurumadan ikinci kat sıva uygulamasına geçilir. İlk kat sıva ile birlikte toplam kalınlığı 3-4 mm.yi bulur. Toplam sıva miktarı 5 kg/m2 olarak hesap edilir. Sıva kalınlığının 2/3 ü file altında, 1/3 ü file üstünde kalmalıdır. Yani sıva filesi, dış tarafa biraz daha yakın olmalıdır. Sıva filesinin, levhalara temas etmemesi gereklidir. İkinci kat sıva uygulaması, geniş yüzeylerde ara vermeden devam ettirilmelidir. Bu nedenle son kat uygulanırken yeterli eleman bulundurulmalıdır.

Son kat dekoratif kaplama: Sıva tabakası tamamen kuruduktan sonra artık son kat kaplama aşamasına geçilir. Burada birkaç seçenek vardır: 1- Yüzey astarlandıktan sonra çimento esaslı, mala ile uygulanan son kat dekoratif sıva ile yüzeye tekstürlü bir görüntü verilir ve son olarak üst kata silikon takviyeli akrilik dış cephe boyası uygulaması yapılır. 2- Yüzey astarlandıktan sonra akrilik emülsiyon esaslı renkli sıva uygulaması yapılabilir. Çelik veya plastik mala ile uygulanır. Uygulama kalınlığı 2 mm.dir.

MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR?

Bina ısı yalıtımı uygulamaları için gereken süre; yapının ihtiyaçları, büyüklüğü ve yalıtım uygulamasında çalışacak kişi sayısıyla ilişkili olarak belirlenir. Genel olarak mantolama, orta büyüklükteki bir bina için 1-10 haftalık zaman zarflarında tamamlanır. Tabii ki hava koşulları bu süreyi olumlu veya olumsuz etkilemektedir.

YENİ BİNA MANTOLAMA

Yapım aşamasında gerekli detaylar önceden dikkate alındığı sürece yeni binalarda ısı yalıtım sistemi uygulamaları eski binalara nazaran tatbikatlar daha kolay yapılabilecektir. Karotlar yağmur suyu gider borularının kanalları açılırken mantolama payının bırakılmasına dikkat edilmelidir, çatı parapetlerinin ve gizli derelerinin günümüzün yüksek kaliteli malzeleriyle izole edilmesi ve pencere denizliklerinde yine mantolama payının ve düşünülüyorsa dekoratif söve kalınlıklarında dikkate alınmasi sistem uygulamaları yapılırken karşılaşılması muhtemel birçok problemi ortadan kaldıracaktır. Yeni binalarda mantolama altına kaba sıva yapılması teknik olarak bir mecburiyet olmamakla beraber sistem uygulamalarının daha problemsız uygulanabilmesi için fayda sağlanacaktır.

BİNA MANTOLAMA

Oturulan binalarda veya apartmanlarda yapılan ısı yalıtım sistemi uygulamaları yeni binalara nazaran daha zordur bunun sebebi özellikle denizlik altlarında, parapet kenarlarında, yağmur suyu giderlerinde, balkon kapılarında yaşanması muhtemel sorunların yoğunluğundandır

1) PENCERE DENİZLİK ALTLARI: Mantolama uygulamalarında ısı yalıtım levhalarının kaplanmasıyla beraber çoğu binada mermer denizlik damlalıkları kapanmaktadır ve bu şekilde yapılan uygulamalarda önlem alınmaz ise yağmur sularını pencere merkezlerinden cepheye akması ve kirliliğe sebep olması kaçınılmaz sondur. Söz konusu problemi ortadan kaldırmak için eski binalarda mantolama sonrası denizlik altlarını pvc veya aliminyum damlalık profili konması tartışmasız bir mecburiyettir.

2) PARAPET KENARLARI: Ülkemizdeki eski binalarda maalesef çatı parapetlerini gerekli izoleleri yapılamamıştır. Çatı derelerindeki mevcut problemleri öncelikle olarak çözünmedikten sonra yapılan mantolama uygulamaları için ileri dönemde tehlike arz etmektedir.

3) YAĞMUR GİDERLERİ: Mevcut yağmur su giderleri mantolama yapılırken kesinlikle duvarda sabit bırakılmamalıdır. Isı yalıtım levhalarının arasında kalacak gider borulari ısı köprüsü oluşturabileceği gibi ilerleyen dönemlerde onarım istemesi dahilinde mantolama ya da zarar verecektir. Bu vesile ile uygulamalar sırasında giderlerin tamamı sökülmeli çıkış ve iniş noktalarında gerekli dirsek parçaları kullanılarak mutlaka mantolama tatbikatlarının dış yüzeyine alınmalıdır.

4) BALKON KAPILARI: Balkon iç duvarlarının sistem uygulaması yapılırken dışa ve duvara doğru açılan kenar balkon kapıları gerekli mesafeye sahip değilse ısı yalıtımı levhaları ile dar bir açıda çarpışacak ve kapının kullanılabilirliği önemli ölçüde sekteğe uğrayacaktır. Bu sebeple balkon iç duvarlarında gerekli görünen yerlerde ince ısı yalıtımı levhaları kullanma mecburiyeti olabilir.

MANTOLAMA UYGULAMASININ ÖNEMİ

Giderek artan enerji fiyatları, aile bütçesinden ısınma için ayrılan parayı artırmaktadır. Tüketilen enerjinin yaklaşık üçte biri konutlar için sarf edildiği söylenebilir. Bu nedenle, binalarda ısı kayıplarını iyi bir tasarımla minimuma indirmek gerekir.
Binaların ömrünü uzatmak ve değerini korumak için, binalar iç ve dış etkenlerden doğru biçimde korunmalıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususların başında, mantolama ve doğru malzeme seçimi gelir. Binalarda iç ortam ile dış ortamı birbiriden ayıran ve bina zarfı olarak tanımlanan duvarlar, pencereler, kapılar, tavan, çatı ve döşemelerden oluşan yapı elemanları dış etkenlerden korunmalıdır. Ayrıca kullanım amacına uygun olarak sağlık ve konfor şartları yapı içinde sağlanmalıdır.

Yapı bileşenleri üzerinden farklı sıcaklıktaki iç ve dış ortam arasında ısı kaybını veya ısı kazancını azaltmak için yapılan işlemlerin tümüne ısı yalıtımı adı verilir. Isı yalıtımının esas amacı ısı kaybını veya ısı kazancını azaltmaktır.

Binalarda ısı kaybeden yüzeyler yeterince yalıtılmadığı zaman ısı kaybı ve buna bağlı olarak işletme giderleri artmaktadır. Bu nedenle, daha proje başlangıcında mimar ve mühendis işbirliği sağlanarak, hem sabit yatırımlar, hem de işletme masrafları azaltılır.

Isıl sorunların öncelikli önemi, doğal çevreyle, yapma çevre (mekân) arasında ayırıcı bir yapı elemanının varlığını gerektirir. Mekân dışında kalan doğal atmosfer, mevsim, gece-gündüz, coğrafi enlem, yön ve benzeri parametrelere bağlı olarak ısıl yönden sürekli değişik bir karakter gösterir. Böyle bir değişkenlik içerisinde insanın kendisini dış etkilerden koruyabilmesi, sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için gerekli konfor koşullan en iyi düzeyde sağlanmalıdır. Bu gereklilik mekân elemanları ve ilâve enerjiyle sağlanır. Yaz-kış ve gece-gündüz arasındaki ısıl farklılıklar mekânın tasarlanmasında veri oluşturan tasarım parametrelerinden birisidir. Soğuk dönemde mekânı sıcak tutmak, sıcak dönemde de mekânı serin tutabilmek için gerekli enerjiyi minimum düzeyde tutabilecek uygun tasarlanmış elemanlara ve malzemelere gereksinme vardır. Ancak, iki mekân arasında bir sıcaklık farkı oluştuğunda da aradaki ayırıcı elemanda önemli ısıl sorunların ortaya çıkacağı bilinmelidir.

İnsanların yaşadığı mekânlarda ısı akımlarıyla birlikte onun ayrılmaz bir parçası olan buhar akımları ve bunların birlikte oluşturacağı sorunlar da gündeme gelir.

Isı yalıtımı enerji tasarrufu sağlamakla birlikte, doğru yalıtım malzemesinin seçimiyle iklimsel ve işitsel konforun yanı sıra yapılarda yangın güvenliği de sağlanabilmektedir. Yalıtım sayesinde, ısı kayıp ve kazançları azaltılarak enerji tasarrufunun sağlanması, çevrenin korunması ısıl konfor ve gürültü denetiminin sağlanması, yapı elemanlarında ve yüzeylerde yoğuşmanın azaltılması, ısıtma, soğutma ve enerji sistemlerinde işletme verimliliğinin arttırılması ve yapı elemanlarının dış etkilerden korunması mümkün olabilmektedir.

Yapılarda ısı etkilerinden korunmanın önemini şu şekilde sıralayabiliriz.

– İnsanların oturduğu veya çalıştığı binalarda ısı etkilerinden korunma; insan sağlığı, onarım giderleri, yakıt ekonomisi ve ilk yapım giderleri açısından önemlidir.
– Isı etkilerinden yeterli olarak korunma sağlığa uygun, huzur verici hacimlerin elde edilmesinin ilk şartıdır.
– Hacimlerin ısı ihtiyacı ve bunu sağlamak için yapılan ısıtma giderleri, hacmi çevreleyen yapı bileşenlerinin ısı yalıtma özelliklerine bağlıdır.
– Isı etkilerinden yeterli korunma, hacmi çevreleyen yapı bileşenlerinin yüzey ve içlerinde terlemeyi, tesisat borularının donmasını ve bunlara bağlı olarak meydana gelen zararları önleyerek, yapının işletim, bakım ve onarım giderlerini azaltır.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Su İzolasyon,Yalıtım Malzemeleri

Mineral esaslı bina ve yapı elemanlarının suya karşı yalıtımında sentetik reçine esaslı sıvı katkısı ile birlikte kritik yüzeylere aderansı arttırmak ve ekstra elastikiyeti sağlamak amacı ile su ilave edilmeksizin pozitif yönde elastik bir tabaka oluşturmak için çift komponentli çimento esaslı elastik su yalıtım malzemesi

Geniş yüzeyli, çok birleşim noktalı, düz ve eğimli çatılarda, teras ve balkonların su yalıtımında, sıva kaplı bina dıs cepheleri ve çatı oluklarında yalıtım amacı sentetik kaplama ve yalıtım malzemesi ile, beton, ahsap, metal, eternit yüzeyler üzerinde uygulanabilen Tek bileşenli, akrilik bazlı, su yalıtımı malzemesi.

Eski ve yeni terasların, çatı ve tonozların, çatılardaki oluk ve derelerin, korumalı iç ve dış zeminlerin, toprak altında kalan perde duvarların, havuzların, sarnıçların, metal ve beton depoların su yalıtımının sağlanması ve korunmasında, koruyucu su geçirimsiz, antikorozif, yumuşak bir film oluşturan, bitüm içermeyen, nemli ve ıslak yüzeylere yapışan, yağmur altında da uygulanabilen sıvı kauçuk su yalıtım malzemesi.

Beton, sıva, tuğla yüzeylerde, zemin nemi, yüzey ve yer altı suları ile tazyiksiz suya karsı yalıtımda kullanılan kauçuk katkılı yüksek elastikiyetli iç ve dıs mekan su yalıtımı için kullanılan bitüm esaslı sürülerek kullanılan su yalıtım malzemesi.

Toprak altı seviyesindeki yapı elemanlarının, bodrum katı, yer altı garaj ve mekanlarının zemin nemi, tazyikli ve tazyiksiz suya karsı yalıtımında, iç-dıs ve yüzey tüm mineral esaslı yüzeylerde (beton, tuğla, sıva, şap gibi) kullanılan tek komponentli bitüm- kauçuk esaslı, polistren tanecikler içeren su yalıtım malzemesi.

Fırça ile uygulanan çift komponentli yatay ve düşey zeminlerde güvenli su yalıtımı sağlayan, yarı esnek yapıda olan, mevcut ve sonradan oluşacak çatlakları örtme de büyük avantajlar sunan, fırça ile düşeyde ve yatayda uygulanabilen çift komponentli su yalıtım malzemeleri.

Tek komponentli bitüm esaslı, püskürtme yöntemi ile kolayca uygulanabilen, püskürtme metodu ile de istenilen kalınlığa kadar, düşey yüzeylerde akmadan uygulanabilen tek komponentli su yalıtım malzemeleri.

Bitümlü kaplamalar altına astar, su yalıtım malzemesi olarak beton, sıva, tuğla, elyaflı çimento esaslı levha ve her türlü yalıtım levhası üzerinin kaplanmasında, özellikle temel ve bodrum perdelerinin su yalıtımında kullanılan, iç ve dıs cepheler için su geçirimsiz sıva imalatında, yer altı yapıların imalatında kullanılan, ıslak ve kuru yüzeylerde
uyulanabilen, yüksek konsantrasyonlu, alkali dayanımlı, solventsiz bitüm emülsiyonlu su yalıtım malzemesi olup, bitüm esaslı, tek komponentli yüksek kaliteli özel bitüm emülsiyonu.

Beton yüzeylerde ve elyaflı çimento esaslı levhaların yalıtımında, özellikle UV dayanımı nedeni ile çatıların yalıtımında kullanılan elyaf takviyeli, solventli, bitüm esaslı likit yalıtım malzemesi olup yatayda ve düşeyde uygulanabilen dış hava şartlarına dayanıklı solventli, bitüm esaslı su yalıtım malzemesi

Tüm mineral özellikli zeminlerde yatay ve düseyde uygulanan, temel, bodrum perdeleri, ıslak hacimler ve çiçeklik yalıtımları için güvenli bir yalıtım malzemesi olup ek yerleri olusturmadan uygulandığı için kritik detay çözümlemelerinde güvenli çift komponentli, bitüm esaslı su yalıtım malzemesi

Yalıtım malzemesi olarak beton, sıva, tuğla, elyaflı, çimento esaslı levha ve her türlü yalıtım levhasının üzerinin kaplanmasında, temel ve bodrum perdelerinin yalıtımında kullanılan ayrıca çatı, iç ve dış duvarların su geçirimsiz sıva imalatında, yer altı yapıların imalatında kullanılan, esnek, çift komponentli, epoksi esaslı, solventsiz, donma ve
çözünmeye dayanımlı, alkali ve asitlere dirençli esnek, çift komponentli epoksi esaslı su yalıtım malzemesi

Bitümlü, mineral ve elyaflı çimento esas çatıların, dere ve olukların su yalıtımında kullanılan UV dayanımlı çatılar için su geçirimsiz, buhar geçirimli, esnek, derzsiz olarak uygulanabilen, tek bileşenli, püskürtülerek uygulanabilen çatılar için yarı sıvı, esnek su yalıtımı malzemesi

Mineral esaslı dıs cephe yüzeylerin ve eski silikat boya uygulanmıs yüzeylerin yeniden boyanmasında kullanılan silikat esaslı, su buharı geçirgenliği yüksek solventsiz silikat esaslı dış cephe boyası,

Brüt beton yüzeyin dış hava koşulları ve endüstriyel gazlara karşı korunması için uygulanan beton yüzeyler için karbonlaşmaya dayanıklı, renkli, elastik, özel dış cephe boyası olan brüt beton kaplama malzemesi,

Mineral özellikli zeminlerde yatay ve düşeyde uygulanan temel bodrum perdeleri, ıslak hacimler ve çiçeklik yalıtımları için güvenli bir yalıtım malzemesi olan solventsiz çift komponentli, bitümlü su yalıtım malzemesi, kuruduktan sonra esnek kalabilen, yaslanmaya, suya tuz çözeltilerine, zayıf asitlere ve zararlı maddelere karşı dayanımlı çift komponentli bitüm esaslı su yalıtım malzemesi,

Mineral esaslı zeminlerde su yalıtımı amaçlı kullanılan içme suyu depoları, havuzlar, atık su depoları ve negatif basınçlı su problemi yasanan bodrum ve asansör kovalarında güvenli kullanılan, hidrofobik reaksiyon gösteren beton yüzeylerin kapiler bosluklarına transfer olup, basınçlı sularda dahi geçirimsiz özelliği sahip, aktif çimento
esaslı, hijyenik çimento esaslı, aktif ve geçirimsiz su yalıtım malzemesi.

Yapıların iç ve dıs mekanlarında temel bodrum perde duvarlarında, kullanma suyu depolarında, yüzme havuzlarında, esnek su yalıtım malzemesi olarak, basınçlı ve durgun sularda geçirimsiz olan, esnek, çift komponentli su yalıtım malzemesi olan esnek çift komponentli su yalıtım malzemesi sürme esaslı su yalıtım malzemeleridir.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi

Vaizoğulları İnşaat Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti.

 


SEO Powered By SEOPressor