Su İzolasyonu

21 Tem / Su İzolasyonu

Yorum:
Yorum: 0
Etiketler: There is no tags

Su İzolasyonu

Birmot - Bursa - Membran Uyg.

Birmot Bursa Şb. Membran Uygulaması

Su Yalıtımı, Su İzolasyonu Nedir?

Yapıların sudan ve zararlı etkilerinden korunması için suyun yapıların dışında tutulması ve havuzlar, içme suyu depoları, göletler vb. yapılarda ise suyun yapı içerisinde tutulması için yapılan işlemlere “su yalıtımı, su izolasyonu” denir.

Su Yapılara Nasıl Girer?

Yapılar; Yağmur, kar gibi yağışlarlarla yada tesisatlardan gelen suyun, gerek çatı ve teraslardan gerekse toprak tarafından emilmesi ve tahliye edilmemesi ile suya maruz kalırlar.

Su Yapılara Nasıl Girer?

Cepheden Sızma Yoluyla: Yağmur nedeniyle rüzgarında basıncının etkisi ile cepheye gelen su içeri sızabilir.

Yoğuşma Yoluyla: Yapı elemanı kesitindeki sıcaklık dağılımı su buharının doyma sıcaklığının altında ise yüzeyde veya ara kesitlerde yoğuşma meydana gelir.

Kılcal Su Yürümesi Yoluyla: Koruma sıvası, yapısındaki kanallar yardımıyla suyun buharlaşmasını kolaylaştırarak, yüzeyde rutubet lekelerinin oluşmasını önler. Bu kanallar aynı zamanda, tuzları bünyesinde saklayarak bunların genleşip sıvayı çatlatmalarını engeller.

Zeminden Sızan Su Yoluyla: Bu tür su yalıtım sistemleri, su izolasyon suyun duvardan geçişine engel olur. Bu tür yalıtım sistemleri öncelikle dışarıdan, su tarafından uygulanmalı, ancak sızıntı veya eski binaların rehabilitasyonunda, su yalıtımı içeriden uygulanmalıdır.

Su yalıtımı

Su İzolasyonu

Suyun Zararları Nelerdir?

Yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıların korozyona uğratarak, kesitlerinin azalmasına ve yük taşıma kapasitesinin düşmesine,

Yapı bileşeni içerisinde su, soğuk mevsimlerde donarak, sıcak mevsimlerde ise buharlaşarak beton bütünlüğünün bozulmasına ve çatlakların oluşmasına,

Yapıya sızan su;
İç yüzeyde küflenmeye neden olarak iç yüzey kaplama malzemelerinin çürümesine, yaşanan mahallerde damlamaların meydana gelmesi ile konfor koşullarının bozulmasına ile yol açar.

NEDEN SU YALITIMI SU İZOLASYONU YAPILIR?

Su Yalıtımı;
Zemin üstündeki yapı elemanlarını; yağış sularının zararlarından, zemin altındaki yapı elemanlarını ise yeraltı suları ve toprağın rutubetinin zararlı etkilerinden korumak için yapılır.
Etkin bir su yalıtımı için uygulamanın, binanın temelinden çatısına kadar tüm yapı elemanlarını, bir bütünlük içerisinde kapsaması gerekir.

Yalıtım İzolasyon Nerelere Yapılır?

Su Yalıtımı;
•Yapılara suyun girebileceği; temellere, toprak ile temas eden duvarlara, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun sıçrayabileceği seviyenin altındaki dış duvarlara, balkonlara, teras çatılara, eğimli çatılara ve ıslak hacimlere
•Suyun içerisinde kalmasını istediğimiz; havuz, su depoları, suni göletler vb. yapılara uygulanır.

Firmamızın su izolasyonu politikası ise, suyu kesin olarak durduramıyorsanız suya yön vermeniz gerekmektedir.
En doğru su yalıtımı çözümü ise yerinde analiz ile doğru çözümler üretmekten geçer. Ücretsiz keşif ve analiz için bizimle irtibata geçiniz.

Yazi icerisinde etiketler bulunamadi


No comments yet

Yazi Sonu.

Vaizoğulları İnşaat Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti.

 


SEO Powered By SEOPressor